Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
9 grudnia 2023 r. nowe miejsce na mapie Torunia – Młyn Kultury tętniło życiem. Z okazji oficjalnego otwarcia od rana odbywało się tam szereg wydarzeń i warsztatów dla całych rodzin. Była to też okazja, by z bliska zobaczyć najnowszą inwestycję zrealizowaną przez Urząd Marszałkowski.
– Powstał bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społeczności – powiedział marszałek Piotr Całbecki. Całkowity koszt realizacji projektu przebudowy dawnych młynów Richtera to ponad 31,5 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace nad projektem zajęły cztery lata – jak przypomniał Piotr Całbecki akt erekcyjny wmurowany został 3 grudnia 2019 roku.
– Z perspektywy lat i wobec inwestorskiego sukcesu należy pozytywnie oceniać decyzję Rady Miasta Torunia z lipca 2014 r. o przekazaniu samorządowi wojewódzkiemu w formie darowizny stosownej nieruchomości, w której Młyn Kultury rozpoczyna obecnie swoją działalność. Pozdrawiam dyrektorów i pracowników trzech instytucji kulturalnych, dla których Młyn Kultury będzie przestrzenią kreatywnej pracy. Życzę, by szybko stała się ona miejscem rozpoznawalnym, lubianym oraz chętnie odwiedzanym – mówił prezydent Michał Zaleski.
Stan przekazanego budynku nie pozwalał na jego remont, zatem konieczne było wyburzenie i zbudowanie obiektu od podstaw według projektu pracowni Home of Houses z Poznania. W budynku na sześciu kondygnacjach o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych nowe siedziby zyskała mediateka Książnicy Kopernikańskiej, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.
– W sąsiedztwie znajdują się doskonale już znane i cenione Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży. Młyn Kultury będzie znakomicie uzupełniał ten projekt o wydarzenia i imprezy związane z kulturą – dodał prezydent Michał Zaleski.
Parter obiektu stanowi strefę ogólnodostępną, z kawiarnią, przestrzenią wystawienniczą i szatnią. Pierwsze piętro należy do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i bogatych zbiorów tej instytucji. Jest tam też miejsce na prowadzenie warsztatów plastycznych dla najmłodszych oraz sala wystawowa. Drugie i trzecie piętro zajmuje Książnica Kopernikańska, która ulokowała tu dwie filie, wcześniej znajdujące się przy ul. Kościuszki i ul. Lubickiej, i utworzyła mediatekę z księgozbiorem tradycyjnym, wypożyczalnią audiobooków i ebooków, strefą relaksu, wypożyczalnią dla dzieci i domem komiksów, a także salami warsztatowymi. Ostatnie trzy piętra należą do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Znajduje się tam jego główna siedziba z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na biura. Dzięki tej przestrzeni swoje miejsce znalazło tu kilkanaście grup artystycznych, takich jak: Orkiestra Vabank, Chór Męski Copernicus, Młody Teatr, Grupa filmowa Miniatura, Grupa fotograficzna FLESZ, Free Improvisation Orchestra, Recykling umysłu – Teatr Wyobraźni, Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek, Grupa Teatru Tańca.
Fot. Sławomir Kowalski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS