A A+ A++

Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

9 grudnia 2023 r. nowe miejsce na mapie Torunia – Młyn Kultury tętniło życiem. Z okazji oficjalnego otwarcia od rana odbywało się tam szereg wydarzeń i warsztatów dla całych rodzin. Była to też okazja, by z bliska zobaczyć najnowszą inwestycję zrealizowaną przez Urząd Marszałkowski.

– Powstał bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społecznościpowiedział marszałek Piotr Całbecki. Całkowity koszt realizacji projektu przebudowy dawnych młynów Richtera to ponad 31,5 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace nad projektem zajęły cztery lata – jak przypomniał Piotr Całbecki akt erekcyjny wmurowany został 3 grudnia 2019 roku.

– Z perspektywy lat i wobec inwestorskiego sukcesu należy pozytywnie oceniać decyzję Rady Miasta Torunia z lipca 2014 r. o przekazaniu samorządowi wojewódzkiemu w formie darowizny stosownej nieruchomości, w której Młyn Kultury rozpoczyna obecnie swoją działalność. Pozdrawiam dyrektorów i pracowników trzech instytucji kulturalnych, dla których Młyn Kultury będzie przestrzenią kreatywnej pracy. Życzę, by szybko stała się ona miejscem rozpoznawalnym, lubianym oraz chętnie odwiedzanymmówił prezydent Michał Zaleski.

Stan przekazanego budynku nie pozwalał na jego remont, zatem konieczne było wyburzenie i zbudowanie obiektu od podstaw według projektu pracowni Home of Houses z Poznania. W budynku na sześciu kondygnacjach o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych nowe siedziby zyskała mediateka Książnicy Kopernikańskiej, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

– W sąsiedztwie znajdują się doskonale już znane i cenione Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży. Młyn Kultury będzie znakomicie uzupełniał ten projekt o wydarzenia i imprezy związane z kulturą – dodał prezydent Michał Zaleski.

Parter obiektu stanowi strefę ogólnodostępną, z kawiarnią, przestrzenią wystawienniczą i szatnią. Pierwsze piętro należy do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i bogatych zbiorów tej instytucji. Jest tam też miejsce na prowadzenie warsztatów plastycznych dla najmłodszych oraz sala wystawowa. Drugie i trzecie piętro zajmuje Książnica Kopernikańska, która ulokowała tu dwie filie, wcześniej znajdujące się przy ul. Kościuszki i ul. Lubickiej, i utworzyła mediatekę z księgozbiorem tradycyjnym, wypożyczalnią audiobooków i ebooków, strefą relaksu, wypożyczalnią dla dzieci i domem komiksów, a także salami warsztatowymi. Ostatnie trzy piętra należą do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Znajduje się tam jego główna siedziba z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na biura. Dzięki tej przestrzeni swoje miejsce znalazło tu kilkanaście grup artystycznych, takich jak: Orkiestra Vabank, Chór Męski Copernicus, Młody Teatr, Grupa filmowa Miniatura, Grupa fotograficzna FLESZ, Free Improvisation Orchestra, Recykling umysłu – Teatr Wyobraźni, Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek, Grupa Teatru Tańca.

Fot. Sławomir Kowalski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwie rocznice, jedna wystawa. Archiwalne perełki w starej plebani
Następny artykułMięsaki. Niekiedy guzy są tak olbrzymie, że wypełniają całą jamę otrzewną. Długo nie dają objawów