A A+ A++

Ponad 30 polskich miast bierze dziś udział w ogólnoświatowym zrywie ruchów klimatycznych. Jak podkreślają organizatorzy, mimo przeszkód cel pozostaje ten sam – rozpoczęcie debaty o najbardziej ludzkiej stronie kryzysu klimatycznego – stronie sprawiedliwości klimatycznej.

W Opolu nie odbywa się jednak uliczny protest, tylko akcja w szkołach. Uczniowie i uczennice m.in. LO III, LO V i LO VIII w Opolu mogą wykonać swoje własne transparenty i podpisać się pod petycją skierowaną do osób decyzyjnych w Opolu, m.in. prezydenta miasta i marszałka, w której zawarte są wezwania do wprowadzenia edukacji klimatycznej. Rozdawane będą również wstążki, których noszenie będzie oznaczać cichą solidarność z wszystkimi poszkodowanymi przez kryzys klimatyczny.

– Protestujemy głównie poprzez uświadamianie naszych rówieśników o konieczności edukacji klimatycznej o sprawiedliwości klimatycznej – generalnie o zmianach klimatu – między innymi przez wstążki czy podpisy pod petycją – mówi Julia Lipnicka z Liceum Ogólnokształcącego nr III w Opolu.

Zyskać świadomość sytuacji

“Chcemy zwrócić uwagę na nierówności społeczne związane z postępującym kryzysem klimatycznym. Mieszkańcy globalnego południa, którzy w znikomym stopniu przyczyniają się do eksploatacji zasobów Ziemi, czyli jednocześnie mają najmniejszy wpływ na postępowanie globalnego ocieplenia, zapłacą najwyższą cenę za lata degradacji naszej planety przez człowieka. Wychodzimy na ulice w całej Polsce, ponieważ niesprawiedliwości doświadczamy również w naszym własnym kraju. Wiele polskich rodzin żyje na skraju ubóstwa między innymi przez rosnące ceny jedzenia spowodowane dotkliwymi suszami, a rządzący, w pełnej ignorancji konsekwencji swoich działań, skazują mieszkańców coraz większej liczby miejscowości na brak wody w kranach latem. Polskie społeczeństwo musi zyskać świadomość sytuacji, w jakiej się znajdujemy, by zawalczyć o sprawiedliwą i bezpieczną przyszłość dla naszego i przyszłych pokoleń” – czytamy na Facebooku Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa drogi powiatowej nr 2645G Chojnice – Pamiętowo na odcinku Chojnaty – Lichnowy
Następny artykułPrzedłużony termin naboru wniosków dla rolników poszkodowanych przez COVID-19