A A+ A++

Około 150 osób spotkało się w piątek w południe we Wrzeszczu na placu ulicy Klonowej. Tego dnia młodzi ludzie wyszli na ulice m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, ale także w Świdnicy, Jeleniej Górze, Bydgoszczy, Nowym Sączu, Ostrołęce, Opolu, Cieszynie czy w Koninie. Hasłem piątkowej manifestacji było “Cała Polska dla sprawiedliwości klimatycznej”. 

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. “Próbuje się nas uciszać”

– Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to oddolny ruch demokratyczny, który wywodzi się z “Piątków dla przyszłości” Grety Thunberg – tłumaczyła na rozpoczęcie strajku jedna z aktywistek. – Wiele z naszych celów można streścić do kilku głównych postulatów. Żądamy polityki klimatycznej, która jest zgodna z najnowszym raportem międzynarodowego zarządu ds. zmian klimatu. Uważamy, że klimat powinien być w szkołach – żeby każdy, kto się uczy, miał dostęp do rzetelnej edukacji klimatycznej. Uważamy, że powinno się w Polsce przeprowadzić sprawiedliwą oraz etyczną transformację energetyczną. Chcemy, by kwestia klimatu była w mediach priorytetem. Ważne jest dla nas również to, żeby zburzyć ideologiczne mury, które narosły wokół tematu klimatu.

Młodzi aktywiści mówili też o tym, że rząd Polski powinien wprowadzić stan kryzysu klimatycznego. Wspominali o frustracji związanej z tym, że ich głos nie jest brany pod uwagę.

– Rośnie we mnie irytacja, że musimy przypominać o naszych podstawowych sprawach – mówiła jedna z organizatorek MSK w Trójmieście. – Nieustannie przypominamy o naszym prawie do bezpieczeństwa i nieustannie próbuje się nas uciszać i zamiatać pod dywan. To nie jest jednak coś, co można robić w nieskończoność. Jest nas zbyt dużo.

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. “Edukujmy, nie emitujmy”

Młodzi demonstranci przeszli ulicą Grunwaldzką pod pomnik Piłsudskiego we Wrzeszczu. Nieśli transparenty: “Po co mam się uczyć, skoro nie słuchacie uczonych”, “Nie podnoście nam temperatury”, “Przeciw lobby węglowemu, murem za górnikami”, “Na martwej planecie nie ma piesków”. Skandowali: “Edukujmy, nie emitujmy”, “Jedna Ziemia, jeden los”.

Pod pomnikiem młodzież mówiła m.in. o skutkach zmian klimatycznych, problemach związanych z niedoborem wody, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, migracjami ludzi z terenów najbardziej zagrożonych suszą lub zalaniem. Cytowali również przedstawicieli różnych religii, mówiących na temat zmian klimatycznych, oraz papieża Franciszka, który krytykował nadmierną konsumpcję i nadmierne wydobycie paliw kopalnych w krajach zagrożonych ubóstwem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodwójne standardy opozycji ws. nowej funkcji Kaczyńskiego
Następny artykułFogiel: “Wyborcza” jest głęboko uprzedzona wobec Kamińskiego