Amadeusz Zyber- Moszak z UKS Roszada Lipno zdobył brązowy medal na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w warcabach 100-polowych w grze klasycznej w kategorii juniorów do lat 16 w Szklarskiej Porębie w dniach 29.11- 5.12.2021r.

Do Szklarskiej Poręby przyjechali zawodnicy z 13 krajów z całego świata (Rosji, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Holandii, Litwy, Estonii, Włoch, Czech, Francji, Kazachstanu, Suriname oraz z Polski).

Zawody rozegrano zostały systemem szwajcarskim  w kategoriach wiekowych juniorów do lat 10,13,16 i 19 z podziałem na chłopców i dziewczynki.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch turniejach: grze klasycznej ( 1h20min+1min na ruch na zawodnika) z zapisem partii oraz grze błyskawicznej ( 5min+3 sek. na ruch na zawodnika). W każdym turnieju rozegrano po 9 rund.

* Bartosz Majer – junior do lat 10.

Poziom gry był bardzo wysoki. Zawodnicy z zagranicy zwłaszcza z Rosji, Ukrainy czy Holandii bardzo wysoko stawiali poprzeczkę. Rywalizacja trwała do ostatnich sekund partii. O wyniku niejednokrotnie decydowały punkty wartościowania. Każda wygrana, każdy cenny punkt przybliżał do sukcesu, a każda porażka motywowała do dalszej, ciężkiej pracy – nad poprawą jakości gry. Niektórzy zawodnicy po raz pierwszy startowali w mistrzostwach świata, a  doświadczenie jakie zdobyli zaowocuje w przyszłości.

Amadeusz jako jedyny Polak wywalczył na tych mistrzostwach miejsce medalowe. Do 7 rundy był liderem w kategorii juniorów do lat 16. To był dla niego niezwykle trudny turniej. Młody zawodnik Roszady przyjechał na mistrzostwa bezpośrednio po Finale Mistrzostw Polski w Julinku, gdzie w osiem dni rozegrał 11 trudnych partii na długim dystansie ( 1h20min+1 min na ruch na zawodnika). W ósmej rundzie Mistrzostw Świata zmęczenie wygrało i Amadeusz przegrał rundę z zawodnikiem z Ukrainy. Mimo wszystko po remisowej partii z Łotyszem ostatecznie uplasował się na III miejscu.

To jest pierwszy medal mistrzostw świata w warcabach 100-polowych. Amadeusz na swoim koncie posiada jeszcze 3 medale Mistrzostw Europy (w warcabach 100-polowych w 2017r. brązowy medal w grze klasycznej w Vitebsku na Białorusi, w 2018r. złoty  medal w grze klasycznej i srebrny w grze błyskawicznej w Wilnie na Litwie) oraz 3 srebrne medale Mistrzostw Świata w warcabach 64-polowych ( w grze klasycznej, grze błyskawicznej oraz w grze aktywnej w Izmirze w Turcji).

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!