– W naszym kraju wskaźnik wynosił blisko 53 proc., a w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o ponad 9 pkt proc. – wskazuje Marek Wielgo. – Podane statystyki mogą świadczyć o tym, że usamodzielnienie się staje się w naszym kraju coraz trudniejsze – dodaje.
Czytaj też: Kredyt otrzymany w spadku może być sporym wyzwaniem. Jakie prawa ma spadkobierca?
Gniazdownicy w Polsce
Fot.: bigdata.rynekpierwotny.pl
Ekspert podkreśla, że problemem jest niepewna sytuacja młodych na rynku pracy oraz wysokie — w porównaniu do zarobków — ceny zakupu i najmu mieszkań. I wprawdzie, jak zwraca uwagę Marek Wielgo, w latach 2017-2019 odsetek gniazdowników skurczył się, co mogło być efektem wzrostu dostępności mieszkań za sprawą tanich kredytów – w tym okresie działał bowiem program wsparcia kredytobiorców „Mieszkanie dla Młodych”, a największą grupą beneficjentów były singielki i single – niestety, w kolejnych latach było już tylko coraz gorzej, głównie z powodu lawinowo rosnących cen mieszkań i kurczącej się zdolności kredytowej.
Single nie mają wielkiego wyboru
Jak wyliczają eksperci Expander Advisors, średnia płaca, idąca w górę wraz ze wzrostem minimalnej płacy krajowej, dla osób powyżej 26. roku życia, nieposiadających żadnych ulg i odliczeń wynosi ok. 5973 na rękę. Na jaki kredyt można liczyć przy tej kwocie?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS