Akademia Teatralna ma przejść na nauczanie zdalne, ponieważ brakuje pieniędzy na prąd. Według rektora Wojciecha Malajkata, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zainteresowane pomocą.
Źrodło fot. Listy do M. 4, reż. Patrick Yoka, Kino Świat, 2021
i
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie ma uczyć zdalnie w trakcie nadchodzących najzimniejszych miesięcy. Zdaniem Wojciecha Malajkata to ma być metoda na znalezienie oszczędności, ponieważ uczelni brakuje pieniędzy między innymi przez rosnącą inflację. Wszystko ma być zorganizowane w taki sposób, żeby studenci nie byli stratni (via Fakt):
Zaplanowaliśmy zatem dwumiesięczny okres zdalny, na te najzimniejsze i najciemniejsze miesiące. Ale będzie obejmował on jedynie teorię. Wszystko zaś, czego powinniśmy nauczyć studentów na zajęciach praktycznych, odbędzie się do świąt Bożego Narodzenia. Zatem nie zamykamy zupełnie szkoły i nie przechodzimy w całości na system online.
Wojciech Malajkat – aktor teatralny i filmowy. Od 2016 roku rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Między innymi znany z roli Rzędziana w Ogniem i mieczem, Mańka w Epoce lodowcowej oraz Kota w butach w Shreku.
Minister Piotr Gliński odpowiada rektorowi Akademii
Na wywiad z Wojciechem Malajkatem zareagowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W oświadczeniu przesłanym Gazecie Wyborczej stwierdzono, że 15 września odbyło się spotkanie z wicepremierem Glińskim i rektor Malajkat był na nim obecny, ale nie zadawał żadnych pytań.
Podczas wspomnianego spotkania miały paść zapewnienia o zamrożeniu cen energii dla instytucji publicznych. Wspomniano także o przekazaniu środków finansowych na zwiększenie wynagrodzeń o 4,4%, a w maju 2023 roku o kolejne 3,4%. Za przyznawanie dotacji ma odpowiadać specjalny algorytm, który odpowiednio wylicza wysokość wsparcia finansowego. Akademia Teatralna miała na tym skorzystać w poprzednich latach.
Na te rewelacje odpowiedział Wojciech Malajkat:
O co miałem zapytać, Panie Premierze? Czy o to, co znaczy, że „te 4,4% to tak na 50%?” (przywołuję Pańskie słowa z pamięci); czy może: jak mam rozumieć fakt, że w połowie września, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku akademickiego, Minister mówi o planowanym zamrożeniu cen energii dla instytucji publicznych?
W 2022 roku Akademia Teatralna miała otrzymać 1,3 miliona złotych mniej niż w roku 2021. W porównaniu z rokiem 2019 ta różnica wynosi już 1,7 miliona złotych, co przy wciąż rosnącej inflacji może być bardziej odczuwalne. Dodatkowo Wojciech Malajkat poinformował, że na dzień 3 października 2022 roku nie otrzymał oficjalnej noty dotyczącej przekazania środków finansowych na 2023 rok.
Rektor wspomina, że w ostatnim czasie wydano 7 milionów złotych na remont. Utrzymywana jest również scena teatralna, która w sezonie wystawia około 10 premier.
Może Cię też zainteresować:
Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS