Festiwal chóralny “Młodzi mają głos” w 2019 roku osiągnął ogromny sukces. Dzięki temu zapadła decyzja, by stał się on wydarzeniem cyklicznym. W tym roku pandemia nieco pokrzyżowała plany, ale chórzyści znaleźli rozwiązanie. Festiwal trwa… w formie on-line!
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się pod koniec sierpnia, przed rozpoczęciem roku szkolnego w parku Honorowych Dawców Krwi. Pomysł organizacji takiego wydarzenia wypłynął od Danuty Czeczot, dyrygentki działdowskiego chóru Our Voice. Impreza była na najwyższym poziomie i zebrała pozytywne recenzje. — Stacjonarne przygotowanie festiwalu było niesamowitą satysfakcją. Wszyscy mogli być razem, ćwiczyć razem, doświadczyć pracy nad utworem nie tylko jako jeden chór, ale jako potężna grupa ludzi. W tamtym roku na scenie było ok. 70-80 osób. Poza tym prace z profesjonalnymi muzykami były naprawdę niesamowitym doświadczeniem. Festiwal był cudowny, byliśmy w ośrodku wypoczynkowym, dopisała nam piękna pogoda, zapewnione były posiłki, ognisko. Młodzi bardzo miło to wspominają. Niestety, w tym roku nie udało się zorganizować festiwalu w takiej formie — mówi dyrygentka Danuta Czeczot.
Jak udało się stworzyć takie efektowne dzieło? Każdy z chórzystów musiał wysłać nagranie audio i video, po czym te nagrania były montowane. Organizacja festiwalu to nie lada wyzwanie, tym bardziej w trybie on-line. Jak przyznaje dyrygentka to zupełnie inna jakość pracy.
— Stwierdziłam, że chociaż w formie zdalnej poprowadzimy ten festiwal. Nauczymy się troszeczkę inaczej być ze sobą. Mamy grupy, konwersacje na facebooku i spotykamy się też w Zoomie i przeprowadzamy próby. To inna jakość pracy, to praca indywidualna każdego z uczestników. To praca zespołowa dużej grupy młodych chórzystów, kierowanych przez niesamowite kobiety. To zaangażowanie Stowarzyszenia Chóru “Our Voice” w pomoc organizacyjną. To duże przedsięwzięcie możliwe jest dzięki pozyskanym w drodze konkursu ofert, środkom finansowym z powiatu działdowskiego, z województwa warmińsko- mazurskiego, ze Szkoły Językowej Britisch House z Działdowa i z Urzędu Miasta Działdowa. Wszyscy mamy nadzieję, że jeszcze będzie taki czas, że staniemy obok siebie i pokażemy przez wspólny śpiew jaką siłę ma w nas muzyka — mówi Danuta Czeczot. Tegoroczna edycja inspirowana jest pieśniami ludowymi, nie usłyszymy na niej piosenek zagranicznych. Co nas jeszcze czeka? Co przygotują chóry? Dwa filmiki wspólne – “Wody mi daj” – propozycja naszego chóru, który jest zachwycony tym utworem. Kolejny utwór to “Nic nie może wiecznie trwać” Anny Jantar. Chór podjął współpracę z takimi znakomitościami jak: aktorka — Katarzyna Kropidłowska, pianista — Paweł Stawiński, basista — Stanisław Czeczot, perkusista — Filip Janowski, grafik komputerowy, montażysta wirtualnych chórów — Eryk Walczak Realizacją dźwięku zajęli się Ireneusz Walczak i Marek Nowakowski. Autorka plakatu i loga Festiwalu — Kamila Kielmann.
Katarzyna Wiśniewska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS