Finał V Edycji Olimpiady o Wiedzy i Obronności, którego partnerem była 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej już za nami. Quiz przypominający swoją formułą popularny program telewizyjny „Jeden z dziesięciu”, został przeprowadzony przez Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych dr hab. Daniela Przastka. Pozwolił on na wyłonienie zwycięzców etapu krajowego. Nad prawidłowością podawanych przez uczestników odpowiedzi czuwało znamienite jury w składzie: przewodnicząca – prof. Irena Rysińska, gen. dyw. dr Adam Joks – Dowódca Joint Forces Training Centre w Bydgoszczy, płk Mateusz Dadał – w im. Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, płk Krzysztof Stańczyk – Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpt. Aleksandra Morzycka NATO Force Integration Unit Poland. Gośćmi honorowymi byli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, mgr Arkadiusz Stypa – Ekspert w Departamencie Rozwoju PGZ oraz mgr Jacek Matuszak – Ekspert w Departamencie Komunikacji i Marketingu PGZ.
Z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju, finał Olimpiady odbył się w formie wideokonferencji. Jury oraz organizatorów zebranych na miejscu obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Uczestnicy, młodzi ludzie w wieku maturalnym z każdym kolejnym pytaniem zaskakiwali swoją bogatą wiedzą. Udowodnili, że dostanie się do etapu krajowego nie było przypadkowe. Mierzyli się z trudną tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i obronności. Wykazali się znajomością szczegółów dotyczących m.in. NATO, ONZ, Unii Europejskiej czy służb mundurowych. O wysokiej randze Olimpiady świadczą również cenne nagrody: indeksy na uczelnie wyższe, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie czy Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Laureaci najwyższych lokat otrzymali vouchery na przeloty Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Zdobywca I miejsca może cieszyć się dowolną podróżą o wartości 10 000 zł.
W pierwszej trójce znalazł się przedstawiciel województwa kujawsko-pomorskiego. Pan Michał Okruciński, mieszkaniec Golubia-Dobrzynia zajął 3 miejsce, co jest ogromnym sukcesem w skali kraju. Podczas wykładu na temat 8.K-PBOT oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Stańczyk skierował do niego swoje słowa: „Panie Michale zapraszam do naszej brygady”. Wykłady na temat roli i zadań JFTC oraz ŻW wygłosili odpowiednio gen. dyw. Joks oraz płk Dadał.
Interesująca oraz cenna była wypowiedź Pana Jacka Matuszaka. „Praca w Polskiej Grupie Zbrojeniowej nie wyklucza faktu, że można zostać Terytorialsem.(…) Wśród naszych pracowników, a mamy ich 18 tys. są również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W naszych szeregach są również byli żołnierze innych rodzajów Sił Zbrojnych i to najlepiej pokazuje, że jesteśmy instytucją, która czerpie z wiedzy i zasobów ludzkich.(…) Otóż świat nauki i ludzie w mundurze są naszym potencjalnym i pożądanym partnerem i pracownikiem.(…) W dobie pandemii PGZ włączyła się tak jak WOT w działalność, bo Szpital w Radziejowie, o którym Pan Pułkownik (przyp. Stańczyk) był uprzejmy wspomnieć, został także zasilony wsparciem nie tylko finansowym, ale także intelektualnym przez PGZ.(…) Jesteśmy dumni z tego co robią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wszyscy inni żołnierze, którzy walczą z pandemią. To nas łączy. To jest kolejny dowód na to, że bezpieczeństwo ma naprawdę różne oblicza”.
Ekspert PGZ na koniec skierował swoje słowa do laureatów „(…)Serce rośnie kiedy odpowiadacie na tak trudne pytania. (…) Wszyscy, którzy przystąpili do tej Olimpiady zasługują na nasze uznanie i gratulacje i życzę wszystkim aby to nie było ostatnie takie wyzwanie, z którym się mierzą. Bo takich okazji do zdobywania wiedzy, która zostaje w nas później, odkłada się na przyszłość i można ją wykorzystać w pracy zawodowej, służbie wojskowej czy też pracy naukowej, zawsze się przyda i to się nigdy nie zmarnuje.”
Oficer Prasowy 8.K-PBOT por. Paweł BANASIAK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS