A A+ A++

Są bajki dla grzecznych dzieci, ale są też bajki dla niegrzecznych dzieci. Te drugie obejrzały dzieci (wraz z dorosłymi) w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy dzięki projektowi Koła Gospodyń Wiejskich z Łankowic. Sztuka opowiada o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz o ich zagadkowej, ekscentrycznej ciotce.

Kół gospodyń wiejskich jest już w Polsce ponad 11 tysięcy a ich liczba wciąż rośnie. Są swoistym fenomenem i nie ma w tym nic dziwnego. KGW mogą bowiem znakomicie poprawić jakość życia na wsi i co najważniejsze, mają szansę skutecznie pozyskiwać na to środki finansowe. W gminie Kcynia jest ich obecnie 14.

W maju 2019 roku do rejestru KGW prowadzonego przez ARiMR, dołączyło KGW Młode Łanki” z Łankowic, stanowiące znakomity przykład na to, że wiejskim kobietom chce się działać i to jeszcze jak!  W przeciągu ostatnich lat koło zrealizowało kilkanaście projektów skierowanych do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Znalazły się wśród nich inicjatywy finansowane z budżetu gminy w otwartych konkursach ofert, ze środków Zarządu Powiatu Nakielskiego oraz różnych fundacji.

– W tym roku realizowaliśmy między innymi projekty “W Łankowicach po prostu się ruszamy – organizacja zajęć, spotkań i wydarzenia promującego aktywność fizyczną” dzięki któremu odnowiliśmy bramki na boisku do piłki nożnej,”Kultura przez duże K na wyciągnięcie ręki – organizacja wyjazdów kulturalnych”, który pozwolił nam na wyjazdy kulturalne do Bydgoszczy, “Jan Czochralski – człowiek o wielu twarzach. Organizacja zajęć z zakresu edukacji kulturalnej i doświadczalnej” dzięki którym nasze dzieciaki uczestniczyły w chemicznych warsztatach doświadczalnych, “Organizacja warsztatów z fitoterapii we Włocławku dla członkiń KGW z terenu Gminy Kcynia” w ramach którego członkinie naszego i zaprzyjaźnionych kół wyjechały na warsztaty do Włocławka – mówi p. Anna Duda – Nowicka, społecznik, spiritus movens łankowickiego KGW, autorka i inicjatorka projektów.

Wiele z podejmowanych przez KGW działań ma wymiar edukacyjny i kulturalny. Dzięki temu, mieszkanki sołectwa, często kobiety pracujące w rolnictwie, mogą oderwać się od codziennych obowiązków i spędzić atrakcyjnie czas wolny na wyjeździe do teatru, filharmonii, czy opery.

– Dziś, dzięki dotacji pozyskanej z Fundacji Banku PeKao S.A. na projekt “Jeszcze bliżej nam do kultury – organizacja wyjazdów kulturalnych dla dzieci i dorosłych” w ramach Programu Grantowego Wsparcia Kół Gospodyń Wiejskich 2023, udaliśmy się do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy na spektakl “Bajki dla niegrzecznych dzieci”  – mówi p. Anna.

Uczestnicy wyjazdu w Teatrze Kameralnym, fot. Ewa Hałas

Wyjazd przypadł do gustu zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Spektakl został napisany przez Szymona Jachimka dla Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Autor wykorzystał utwory Heinricha Hoffmanna w tłumaczeniu Wacława Szymanowskiego, adaptując je na potrzeby sztuki opowiadającej o czwórce dzieci, które nie chcą spać oraz ich zagadkowej, ekscentrycznej ciotce. Rewelacyjny klimat Teatru Kameralnego połączony z wystrojem, scenografią, kostiumami zbudowały mroczny nastrój, który zabrał całą widownię na wycieczkę po strychu domu cioci Leokadii.

“Bajki dla niegrzecznych dzieci” to sceniczna makabreska dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Bogata oprawa muzyczna, taniec, śpiew, wartka akcja sztuki powodują, że sztuka ledwie się zaczyna a już się kończy.

“Dzieci wcale nie muszą ciągle słuchać dorosłych. A dorośli…wcale nie muszą przestawać być dziećmi – Nawet jeśli się boicie, niech ten strach was nie paraliżuje, lecz napędza do działania. Bo życie jest pełne strachów i lęków, które musimy przezwyciężać. Czasem warto je oswoić śmiechem”.

Ewa Hałas 

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSargeant z dotkliwą karą
Następny artykułNie zakładaj nowych butów, a z grobów nie zrywaj kwiatów. LISTA cmentarnych przesądów