A A+ A++

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkańcy Władysławowa w ostatnich dniach mogli być zdziwieni nie tylko zmianą pogody. Na jednej z ruchliwych ulic pojawiła się młoda foka, która pełzała po jezdni. Niecodzienną przechadzkę na nagraniu uwiecznił jeden z kierowców. Mężczyzna pomógł zwierzęciu – zawinął je w koc, a następnie włożył do kartonu i bezpiecznie przetransportował do pobliskiej siedziby straży miejskiej. 

Władysławowo. Na ulicy pojawiła się foka – jest już pod opieką fokarium

Młoda foka na jednej z ulic Władysławowa

W środę o godzinie 6.30 na ulicy Starowiślnej we Władysławowie doszło do niecodziennej sytuacji. Jeden z kierowców zauważył młodą fokę, która po wyjściu z morza kierowała się w stronę zatoki. Jak podaje mężczyzna, foka przepełzła około 100 metrów, pokonując wydmy, tory kolejowe i chodnik. Zwierzę zostało przetransportowane do siedziby straży miejskiej, gdzie funkcjonariusze zaopiekowali się nim i polewali je wodą aż do momentu pojawienia się pracowników ze Stacji Morskiej w Helu.

Dostaliśmy zgłoszenie na nasz numer alarmowy 601 889 940 i natychmiast zareagowaliśmy. Pojechaliśmy do Władysławowa sprawdzić, czy ta foka jest bezpieczna

– przekazała Wioleta Miętkiewicz, koordynator zespołu opiekunów fok z helskiego fokarium.

Zobacz wideo
Kętrzyn. Policja interweniowała w sprawie łabędziej rodziny

Młoda foka trafiła do fokarium w Helu

Zwierze zostało przetransportowane do fokarium. Tam przejdzie kurację i rehabilitację. Wioleta Miętkiewicz, skomentowała niecodzienną sytuację:

To rzadkość, aby spotkać fokę na ulicy. Zazwyczaj możemy ją zobaczyć na plaży. Tam jest blisko woda, więc poszła za daleko.

Teraz śpi. Ma niewielkie ranki na ciele i jest wychudzona. Musi dojść do siebie, nabrać ciała, wtedy ją wypuścimy na wolność

– tłumaczyła Miętkiewicz.

Foki w Bałtyku – ile gatunków występuje? 

W Bałtyku żyją trzy gatunki tych morskich ssaków: foka szara, foka obrączkowana i foka pospolita. Zwierzęta te często opuszczają wodę i można je spotkać na plaży. Pamiętajmy, by nie podchodzić do nich zbyt blisko, ponieważ mogą poczuć się zagrożone i zareagować agresywnie. Fokarium apeluje o pomoc i reakcje gdy widzimy wychudzone, skaleczone lub osłabione stworzenia morskie. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego w Helu lub zawiadomić Straż Miejską. Jak podaje oficjalna strona fokarium na Facebooku, fok wymagającym opieki w ostatnim czasie przybywa. 

Źródło: tvn24.pl, turystyka.wp.pl, zyciepomorza.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne spotkanie online dla małopolskich
Następny artykułRuszają wypłaty trzynastej emerytury