MKiŚ: obawy przed skokowym wzrostem cen gazu dla gospodarstw domowych są nieuzasadnione
27.03.2021r. 08:25
Zgodnie z tymi przepisami, uwolnienie cen gazu dla indywidualnych odbiorców ma nastąpić od 1 stycznia 2024 r.
Zdaniem MKiŚ ustalenie tak odległego terminu zapewnia gospodarstwom domowym czas na przystosowanie się do nadchodzących zmian oraz edukację w zakresie przysługujących im praw m.in. do zmiany dostawcy gazu w przypadku, gdy dotychczasowy nadmiernie podnosi cenę. “Z pewnością będzie to czynnik, który przedsiębiorcy wezmą pod uwagę przy kształtowaniu cen gazu w przyszłości” – oceniono.
Ministerstwo uważa, że obawy przed skokowym wzrostem cen gazu dla gospodarstw domowych są nieuzasadnione. “Należy zauważyć, że relacje medialne przewidujące znaczny wzrost cen, za punkt odniesienia biorą kraje Europy Zachodniej, co nie jest miarodajne w stosunku do sytuacji polskiej. Przenoszenie kształtowania cen gazu bez uwzględnienia takich czynników, jak np. wysokość przeciętnego wynagrodzenia, funkcjonujące programy społeczne czy ceny innych nośników energii, należy uznać za zbyt schematyczne i uproszczone” – wskazano w komunikacie.
Według ministerstwa, czynnikiem, który ma zniechęcać firmy gazowe do podnoszenia cen, ma być postępująca dywersyfikacją źródeł dostaw, czyli rosnąca konkurencja.
“Ponadto, przy prognozowaniu cen paliwa gazowego, należy wziąć również pod uwagę światowe trendy, które w ostatnich latach są spadkowe. W ocenie MKiŚ, brak jest podstaw do powielania informacji medialnej, dotyczącej sięgającego nawet 100 proc., wzrostu cen gazu w 2024 r.” – zaznaczono.
Resort dodał, że nadal zachęca obywateli do inwestowania w instalacje gazowe, które są bardziej ekologiczne i efektywne. Gaz ziemny pozwala na znaczące ograniczenie emisji CO2, a także substancji odpowiedzialnych za smog.
“Zapewniamy, że walka z ubóstwem energetycznym pozostaje jednym z kluczowych wyzwań polskiej polityki energetycznej” – zapewniono.
Przypomniano, że w lutym br. powołano zespół ds. wsparcia odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz redukcji ubóstwa energetycznego. Według MKiŚ ma on zaproponować “optymalne rozwiązania, bazujące na już funkcjonujących i nowych środkach ochrony odbiorców wrażliwych”.
Pod koniec drugiego kwartału br. zespół ma przedstawić odpowiedni pakiet rozwiązań legislacyjnych w tej sprawie.
“Wszystkie prowadzone działania dotyczące rynku gazu, także te określone w PEP2040, pozwolą na ochronę odbiorców końcowych przed negatywnymi skutkami zmian cen, a jednocześnie, będą kompatybilne z działaniami zmierzającymi do zwiększenia konkurencji na polskim rynku gazu ziemnego” – podsumowano.
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS