A A+ A++
MKiŚ: nowelizacja ustawy odległościowej powinna wejść w życie w 2022 roku
fot. Ralph Lauer / / ZUMA Press

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę wiatrową, liberalizująca odległościową zasadę 10H – minimalnej odległości turbin wiatrowych od m.in. zabudowań. powinna wejść w życie jeszcze w 2022 roku – poinformował Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska.

“Prowadzone są prace mające na celu taką modyfikację przepisów, która z jednej strony usunęłaby istotne bariery dla realizacji nowych inwestycji w zakresie wznoszenia elektrowni wiatrowych i wprowadziłaby ułatwienie realizacji inwestycji w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury” – napisał wiceminister Dziadzio w odpowiedzi na interpelację poselską.

“Z drugiej strony natomiast zapewniłaby właściwy poziom kontroli nad tym procesem przez władze gminne i społeczność lokalną, a także odpowiedni poziom bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni wiatrowych przy pełnej informacji o planowanej inwestycji dla mieszkańców okolicznych terenów. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD207. Informacje przekazywane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazują, że ustawa powinna wejść w życie jeszcze w 2022 roku” – dodał.

Wcześniej przedstawiciele ministerstwa klimatu i środowiska zapowiadali, że projekt ustawy ws. 10H może trafić do Sejmu w drugim kwartale 2022 r.

W ustawie o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej z 2016 roku wprowadzono zasadę 10H, czyli zakaz budowy wiatraków w odległości od zabudowań mniejszej niż 10-krotność ich wysokości.

Na koniec grudnia 2021 r. stan mocy zainstalowanej w instalacjach odnawialnych źródeł energii w Polsce wyniósł 16,93 GW, a od 2016 roku przybyło ponad 1,3 GW mocy wiatrowych.

Głównym mechanizmem wsparcia dla wytwórców energii wiatrowej jest system aukcyjny. W organizowanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki aukcjach wyłaniani są przedsiębiorcy, którzy zaoferowali produkcję energii z odnawialnego źródła po najniższej cenie. Zwycięzca otrzymuje w ten sposób wsparcie w postaci gwarantowanej dopłaty do ceny sprzedaży energii na okres 15 lat, która podlega waloryzacji o poziom inflacji.

W wyniku aukcji przeprowadzonych w latach 2016-2021 zakontraktowano ponad 260 TWh energii o wartości ponad 59,2 mld zł, z czego same elektrownie wiatrowe odpowiadają za zakontraktowaną energię o wartości ponad 33 mld zł. Oddanie do użytku wszystkich instalacji będących obecnymi beneficjentami aukcyjnego systemu wsparcia oznaczać będzie wzmocnienie systemu elektroenergetycznego poprzez dodanie ok. 11,5 GW mocy zainstalowanej w instalacjach odnawialnych źródeł energii (OZE), z czego ok. 5 GW mocy zainstalowanej powstanie w instalacjach wykorzystujących energię wiatru na lądzie.

Elektrownie wiatrowe odpowiadały za około 9,2 proc. produkcji energii elektrycznej w 2021 r. (PAP Biznes)

pr/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUchodźcy posadzili drzewa w wyjątkowym miejscu (ZDJĘCIA)
Następny artykuł20 kwietnia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Lublin