A A+ A++

MKiŚ: mieszkańcy Polski gotowi działać na rzecz jakości powietrza

08.01.2021r. 10:19


Na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie ubiegłego roku zostały przeprowadzone badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dotyczące jakości powietrza. Wyniki badań wskazują między innymi, że 65 proc. mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście.


Jak wynika z badania 65 proc. mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego pojazdu np. elektrycznego. Chętniejsze do wymiany swojego dotychczasowego samochodu są osoby z wyższym wykształceniem, wśród których odnotowano 72 proc. wskazań pozytywnych).

W badaniu też sprawdzono jak jest wśród Polaków znajomość rządowych programów związanych z poprawą jakości powietrz. 88 proc. respondentów słyszało o programie rządowym “Czyste Powietrze”. Pod względem sytuacji zawodowej najczęściej słyszeli o nim emeryci i renciści (92 proc.). O dotacji z programu “Mój Prąd” słyszało 86 proc. badanych. Program “Stop smog” zna ponad trzy czwarte z ogółu badanych (77 proc.). 25 proc. słyszących o jakimkolwiek z ww. programów, skorzystało z niego.

Wśród pięciu najbardziej skutecznych sposobów na rozwiązywanie problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w ich okolicy badani wymieli: zapewnienie dopłat do ekologicznego źródła ogrzewania domu po wymianie pieca (35 proc.), wymianę dotychczasowego ogrzewania na bardziej ekologiczne (22 proc.), dofinansowanie energii odnawialnej (20 proc.), ograniczenie ruchu samochodów (18 proc.) oraz egzekwowanie dotychczasowych przepisów zapewniania odpowiedniej jakości powietrza (14 proc.

Jak wynika z badani, blisko połowa mieszkańców Polski (49 proc.) jest informowana o ryzyku pojawienia się tzw. “smogu”. Takie komunikaty za pośrednictwem smsów dostaje 22 proc. respondentów, a 27 proc. jest informowana przez strony internetowe gminy, miasta i regionalne TV.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 16 -17 listopada za pomocą techniki CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview), czyli wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. Ogólnopolska próba badanych w wieku 15 lat i więcej została dobrana losowo i jest reprezentatywna ze względu na zmienne demograficzne, takie jak: płeć, wiek i miejsce zamieszkania (wielkość miejscowości i województwo). Maksymalny błąd szacowania dla próby losowej liczącej 1000 osób wynosi +/-3,1%.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłosi znów zgłaszają się po Piątkowskiego. Tym razem ci z AC Milan
Następny artykułUwaga zmiany terminów zgłoszeń nabycia i zbycia pojazdu