A A+ A++

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje propozycje zmian legislacyjnych, które ułatwią wytwarzanie i wykorzystanie biogazu i biometanu – poinformował resort w informacji prasowej. Resort chce m.in. uruchomić aukcyjny system wsparcia dla wytwórców biometanu.

MKiŚ chce ułatwić wykorzystanie biogazu i biometanu
fot. Maciej Jeziorek / / FORUM

“W Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowujemy propozycje zmian legislacyjnych, które ułatwią wytwarzanie i wykorzystanie biogazu i biometanu” – napisano.

“W projektowanych przepisach przewidujemy m.in. uruchomienie aukcyjnego systemu wsparcia dla wytwórców biometanu, stworzenie ram prawnych do wykorzystania tzw. gazociągu bezpośredniego dla biogazu, czy przedłużenie obowiązywania systemu FIT/FIP i liberalizację zasad obowiązujących w systemie aukcyjnym” – dodano.

Część rozwiązań dla rynku biogazu i biometanu ma być zawarta w projekcie ustawy liberalizującej wymogi odległościowe dla wiatraków na lądzie (UD89).

W wpisie do wykazu pracy RM nt. tego projektu z lipca przewidziano m.in. wprowadzenie definicji oraz określenie zasad funkcjonowania gazociągu bezpośredniego biogazu oraz wprowadzenie wsparcia dla biometanu w instalacjach powyżej 1 MW w ustawie o OZE.

“Nowelizacja ustawy o OZE wprowadziła system wsparcia operacyjnego FIP dla instalacji OZE wytwarzających biometan o łącznej mocy zainstalowanej, przeliczonej na moc zainstalowaną elektryczną, nie większej niż 1 MW. Mając na uwadze rosnące zapotrzebowanie w zakresie wsparcia instalacji o mocy większej niż objęta wsparciem w formule dopłat do ceny rynkowej (feed in premium, FIP). Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie systemu wsparcia w postaci aukcji dla instalacji OZE wytwarzających biometan” – napisano w wykazie w lipcu.

Zauważono wówczas, że przepisy w zakresie biogazu, w tym biogazu rolniczego, wymagają dostosowania, ponieważ regulacje dotyczące sektora gazowego nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania sektora biogazu oraz aspektów związanych z jego transportem.

“W związku z powyższym konieczne jest stworzenie ram dla jego wykorzystania w inny sposób niż tylko do produkcji ciepła i energii elektrycznej w miejscu wytworzenia poprzez umożliwienie transportu biogazu od jego wytwórcy do instalacji oczyszczania biogazu do biometanu lub do pojedynczego odbiorcy przemysłowego gazociągiem bezpośrednim biogazu” – zaznaczono. (PAP Biznes)

jz/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOto 7 wspaniałych korzyści, jakie otrzymasz, korzystając z usług dostawy kwiatów online
Następny artykułPrawie nigdy się nie myli. Bill Gates pochyla się nad problemami planety