Dodano: 22 lutego 2024 12:43
Tematy: dyktando szczawno-zdrój
W Szczawnie-Zdroju odbyło się siódme Dyktando Miejskie. Organizatorką, jak co roku, była pani Magdalena Klimczak, dyrektorka Miejskiej Biblioteki. Uczestnicy podzielili się na dwie grupy wiekowe: dzieci i dorosłych. Zainteresowaliśmy się tematami, z którymi przyszło im się zmierzyć.
– Młodzież pisała o zmianie nazwy naszej biblioteki i znaczeniu nowego terminu „Zdrojoteka”. Dorosłych natomiast zainteresowała przeprowadzka i zmiany w naszej siedzibie – wyjaśnia Magdalena Klimczak.
Dyktando tradycyjnie przyciągnęło wielu mieszkańców Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha, ale również entuzjastów polszczyzny z innych regionów.
– Największe wyzwania to nie tyle ortografia, co interpunkcja. Myślniki przy wypowiedziach zależnych i niezależnych, wtrąceniach w dialogach często sprawiają trudności. Uczestnicy zapominają, że rozpoczętą myślnikiem wypowiedź należy też nim zakończyć – podkreśla Magdalena Klimczak.
W konkursie uczestniczyło 35 osób, które mierzyły się z zawiłościami języka polskiego, unikając ortograficznych pułapek. Jury po dokładnej weryfikacji prac wyłoniło laureatów. Tytuł „Uzdrowiskowego Mistrza Ortografii” w kategorii młodzieżowej zdobył Aleksy Chrząstowski, a wśród dorosłych triumfowała pani Bogumiła Nastawska.
Udział w dyktandzie to nie tylko doskonała przygoda i test własnych umiejętności, ale i okazja do zdobycia pamiątkowego, grawerowanego pióra. Tegoroczne dyktando zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS