A A+ A++

W Galerii pod Czerwonym Dachem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie odbył się wernisaż prac Artura Smerkowskiego. Licznie przybyli miłośnicy malarstwa z podziwem oglądali prace jędrzejowskiego artysty plastyka.

– Jeśli ktoś przychodzi na wystawę, interesuje się sztuką, obrazem, to już jest to niezwykle pobudzające – mówił podczas wernisażu burmistrz Marcin Majcher. – To ważne, że ktoś próbuje odczytać dzieło. Wartością sztuki jest to, że pobudza do myślenia. Cieszę się, że po okresie pandemii możemy przygotowywać kolejne wernisaże i spotykać się w naszej galerii.  Cieszę, że odwiedzają nas miłośnicy sztuki pełni wrażeń. Dziękuję państwu za przybycie.   

Dyrektor MGOK Marian Sus przedstawił wszystkich zaproszonych gości. Z żartem próbował przedstawić Artura Smerkowskiego, pytając, jak się czuje. Usłyszał w odpowiedzi, że stosownie do wagi i wieku. Dyrektor kontynuował, że Artur musi się nieźle napracować,  by namalować obraz.

Zabierając głos, Artur Smerkowski podkreślił, że jest zadowolony z wernisażu. Podziękował za przyjazd swoim przyjaciołom, żonie i synowi.  

Krytyk sztuki Tomasz Staszewski nie ukrywał, że malarstwo Artura Smerkowskiego jest bardzo dobre, na poziomie profesjonalnym. Jego prace przedstawiają świat abstrakcyjny, ale też rzeczy realistyczne w różnych stylach. – Stara się, by prace były ładne, co dodaje im smaku – mówił Tomasz Staszewski. – To malarstwo przypomina biżuterię. Kolory są żywe, przypominają kwiaty, naturę. W obrazach mieszają się tony gorące  i zimne, jest całe bogactwo doznań i wrażliwości. Jedna z prac ma tytuł „Mariupol” i nawiązuje do wojny w Ukrainie. Z samolotu przedstawia ziemię porytą bombami.

Uczestnicy wernisażu podziwiali kolorystykę obrazów, niesamowitą wyobraźnię autora. Z podziwem wyrażali się o jego widzeniu świata poprzez abstrakcję.

Artur Smerkowski ciągle poszukuje w swoich pracach ciekawych technik malarskich. Skupia się głównie na kolorze. Najtrudniej, jak sam przyznaje, przychodzi mu nadanie tytułu dla obrazu. Bardzo lubi wystawy i bezpośrednią konfrontację obrazów z odbiorcą. Malarstwo sztalugowe uprawia od 25 lat. Uczestniczy w wielu plenerach i wystawach. Lubi malować w zaciszu pracowni, ale nie jest mu obca także praca w plenerze. Jego obrazy są chętnie kupowane do prywatnych kolekcji w kraju i za granicą.

Jest rodowitym jędrzejowianinem, rocznik 1973. Na co dzień od 1995 r. pracuje w miejscowym Centrum Kultury, obecnie jako plastyk, grafik. Prowadzi pracownię techniczną. Zajmuje się oprawą graficzną imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Centrum Kultury i Urząd Miasta w Jędrzejowie, między innymi projektowaniem zaproszeń, plakatów, dyplomów, biletów, broszurek, katalogów wystawowych, a także projektowaniem scenografii teatralnych i estradowych, budową dekoracji, wykonywaniem rekwizytów teatralnych. Współpracuje z pracownią plastyczną, działem fotografii i pracownią teatralną.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzebudowa linii 104: będą nowe wiadukty ale kierowcy w Sączu stracą kilka skrótów
Następny artykułBiałoński: Iga z „Lewym” nie zapominają o Ukrainie