A A+ A++

Funkcjonariuszka SCS pełniąca służbę w Oddziale Celnym I Pocztowym w Warszawie kontrolowała przesyłki z Azji. W kilku paczkach znalazła pluszowe misie, które miały w sobie nietypową zawartość…

Przesyłki, zgodnie z deklaracją, miały zawierać dekoracje domowe o wartości 5 euro i trafić do odbiorcy w Polsce. Okazało się, że w każdej z trzech kontrolowanych paczek znajdował się pluszowy miś, w którego wnętrzu znajdowały się dekoracje. Ale były to ukryto sadzonki zagrożonych roślin

Jazgrza, czyli pejotl
Po konsultacji z Koordynatorem ds. CITES w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie, ustalono, że rośliny należą do kaktusów z rodzaju jazgrza (Lophophora spp.) i stanowią okazy CITES (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana także konwencją waszyngtońską).

Kaktusy te występują głównie w północnej części Meksyku i południowych stanach USA, graniczących z Meksykiem. Są bardzo rzadkie i rosną wyjątkowo wolno, często zanim zakwitną mija nawet 30 lat. Warto dodać, że jeden z gatunków jazgrzy tj. jazgrza Williamsa, zwana inaczej pejotlem, jest naturalnym źródłem meskaliny, substancji o właściwościach psychoaktywnych

Misie zatrzymane
Przywóz lub wywóz okazów CITES jest zabroniony, chyba że osoba, która je przewozi, ma na to odpowiednie zezwolenia i świadectwa CITES. – Przesyłce z Azji nie towarzyszyło wymagane zezwolenie importowe, dlatego trzy pluszowe misie, które zwierały łącznie aż 57 szt. kaktusów, zabezpieczono jako dowód rzeczowy w sprawie karnej – informują przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej.

Za próbę przemytu może grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: [email protected] lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПраваахоўныя органы Польшчы маюць запісы, на якіх відаць забойцу жаўнера Матэўша Сітэка
Następny artykułOstatni dzwonek na przekazanie stanu wodomierza