Blisko 6 tysięcy roślin miododajnych trafiło 14 października do przedstawicieli 98 samorządów Podkarpacia w ramach 10. już edycji akcji „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim”, której organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
Założeniem akcji jest, by mieszkańcy podkarpackich gmin mogli się cieszyć piękniejszymi terenami zielonymi, które przyczynią się do ochrony pszczół i innych owadów zapylających, odgrywających kluczową rolę w rolnictwie i przyrodzie. 10 lat jej trwania to łącznie 62 tysiące posadzonych roślin. W tym roku chęć zasadzenia u siebie drzewek i krzewów roślin miododajnych wyraziło aż 98 samorządów. Ich symboliczne przekazanie miało miejsce w stolicy województwa.
– Dziękuję samorządom z regionu, dziękuję związkom pszczelarskim – Wojewódzkiemu Związkowi Pszczelarzy w Rzeszowie, Regionalnemu Związkowi Pszczelarzy w Jarosławiu oraz Okręgowemu Związkowi Pszczelarzy w Sandomierzu, za wspólne działanie. Ono jest kluczem do sukcesu – podkreślił podczas wydarzenia wicemarszałek Piotr Pilch.
Wśród samorządowców odbierających symboliczne sadzonki (reszta zostanie odebrana przez gminy w dogodnym dla nich terminie) znaleźli się m.in.: wójt gminy Radymno Bogdan Szylar, wójt gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, wicestarosta lubaczowski Zenon Swatek, wójt gminy Chłopice Andrzej Homa czy wójt gminy Zarzecze Tomasz Bury.
Coroczne wydarzenie jest częścią większej kampanii informacyjno-edukacyjnej, poświęconej roli pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności rolnictwa. By ich byt nie był zagrożony, konieczne jest sadzenie miododajnych roślin. Idea propagowana jest od 2015 roku, we współpracy samorządu województwa ze środowiskiem pszczelarzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS