Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że przybywający do Polski cudzoziemcy narodowości ukraińskiej będą mogli zaszczepić się w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Wcześniej informowano, że osoby takie zostają zwolnione z obowiązku kwarantanny. Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że apteki w Polsce mają obowiązek realizacji recepet wydanych w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej.
“W odpowiedzi na wzmożone przekraczanie granic przez osoby narodowości ukraińskiej, w związku z konfliktem zbrojnym trwającym na terytorium Ukrainy, od 25 lutego 2022 roku Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19” – poinformował resort zdrowia w piątkowym komunikacie. Ministerstwo zamieściło wytyczne, w jaki sposób obywatele Ukrainy przekraczający polską granicę będą mogli się zaszczepić. Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport, tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC).
Resort zaznacza, aby na każdym etapie realizacji szczepienia posługiwać się tym samym dokumentem, który na początku procesu posłużył do wystawienia e-skierowania.
Kwestionariusz w języku ukraińskim
Lekarz powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Wystawiając skierowanie, w polu “dane pacjenta” powinien wybrać “inny identyfikator” zamiast numeru PESEL, a następnie wprowadzić tam numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem jest dostępny w języku ukraińskim – zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci – i po wypełnieniu zostanie przekazany do punktów szczepień.
Dla dorosłych rekomendowana szczepionka jednodawkowa
Rekomendowaną szczepionką dla osób powyżej 18. roku życia jest szczepionka jednodawkowa J&J. W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 możliwe jest także zastosowanie innych preparatów.
U osób poniżej 18. roku życia, kwalifikowanych do szczepienia (dzieci i młodzież), należy stosować szczepionki mRNA – informuje ministerstwo. “W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia, informujemy, że należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez MZ punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym NPS” – czytamy w komunikacie.
Resort podkreśla, że wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień są bezpieczne, skuteczne i wysokiej jakości.
Uchodźcy zwolnieni z obowiązku kwarantanny
W czwartek Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że “osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny”.
Naczelna Izba Aptekarska przypomina: apteki w Polsce mają obowiązek realizacji recepet z krajów spoza Unii Europejskiej
“W związku z sytuacją jaka ma miejsce na Ukrainie i możliwością pojawienia się dużej liczby obywateli Ukrainy w Polsce, chcemy przypomnieć, iż apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach aniżeli kraje Unii Europejskiej” – poinformowała Naczelna Izba Aptekarska.
Atak Rosji na Ukrainę – oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło zdjęcia głównego: CAROLINE BLUMBERG/PAP/EPA
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS