Od 30 czerwca do 6 lipca w Polsce odnotowano 4 163 (w tym 556 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwach: mazowieckim (931), śląskim (541) i małopolskim (384). Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, zaś z powodu współistnienia z innymi schorzeniami – 11 pacjentów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
W minionym tygodniu w województwie podlaskim było 118 nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Za okres od 𝟯𝟬.𝟬𝟲.𝟮𝟬𝟮𝟮-𝟬𝟲.𝟬𝟳.𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿. mamy 4 163 (w tym 556 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (931), śląskiego (541), małopolskiego (384), dolnośląskiego (360), pomorskiego (292), wielkopolskiego (251),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 6, 2022
78 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu #COVID19 zmarło 5 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 11 osób.— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 6, 2022
Wczoraj na Podlasiu odnotowano 36 nowych zakażeń koronawirusem, jedna osoba zmarła. Na Sokólszczyźnie było jedno nowe zakażenie.
***
Ostatni tydzień przyniósł wzrost zakażeń m.in. w Niemczech i w Hiszpanii. W Polsce – zgodnie z danymi rządowymi – 5 lipca zanotowano 1075 zakażeń koronawirusem, w tym 166 ponownych. Tydzień temu badania potwierdziły 696 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych. W odpowiedzi na pytanie PAP o przygotowanie do spodziewanej fali zakażeń koronawirusem w Polsce, Ministerstwo Zdrowia przekazało, że obecnie nie pracuje nad zmianą przepisów, ale na bieżąco monitoruje sytuację.
Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń #COVID19 przekroczyła 1 tys przypadków. Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. pic.twitter.com/7z5gKtyEOB
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) July 5, 2022
– Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników – wskazuje MZ. – Wraz ze współpracującymi ośrodkami ekspertów przygotowujemy i śledzimy analizy krajowe i międzynarodowe. Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych.
Resort zwraca też uwagę, że we wrześniu ma być gotowa szczepionka dostosowana do wariantu omikron.
– Wówczas, zgodnie z zaleceniami EMA (Europejska Agencja Leków – PAP), będziemy wskazywali grupy wiekowe, które mogłyby przyjąć czwartą dawkę – zapowiedziało MZ.
MZ przypomina, że obecnie szczepienia przeciw COVID-19 przeprowadzane są zgodnie z aktualnymi oficjalnymi zaleceniami, które mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków. Różne kraje dopuszczają czwartą dawkę dla seniorów powyżej 60. lub 70. roku życia. W Niemczech, gdzie w ostatnich kilku dniach zanotowano gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, obecnie przeważa subwariant omikronu BA.5. Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha, wzrost infekcji dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież. Znacznie zwiększyła się też liczba ognisk zakażeń w domach starców i w domach opieki, a także w szpitalach.
We Włoszech ostatnio notowano od około 80 tys. do ponad 90 tys. zakażeń dziennie. Zdaniem profesora Fabrizia Pregliasco, wykładowcy uniwersytetu w Mediolanie i jednego z najbardziej znanych włoskich wirusologów, szerzący się obecnie we Włoszech subwariant omikronu BA.5 jest trochę spokojniejszy i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej i dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.
– Nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż odra. Co więcej, jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania. 8 proc. przypadków wykrywanych teraz codziennie to ponowne zakażenia po infekcjach spowodowanych przez poprzednie warianty wirusa – wyjaśnił Pregliasco w rozmowie z PAP.
W Hiszpanii eksperci mówią o cichej, siódmej fali covid – lżejszej od poprzednich, ale której symptomy mogą być intensywne. Objawy nowych wariantów omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W kraju notuje się niewielką, ale rosnącą liczbę hospitalizacji.
Regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie, odpowiedzialny za tzw. plan covid, w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia “Redacción Médica” ocenił, że obecny koronawirus bardzo rożni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22. Obecny covid to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału – to warianty omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka.
Opublikowane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie najnowsze dane o sytuacji epidemiologicznej wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc.
Agata Zbieg, PAP
(orj)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS