A A+ A++

Zmiany w programie kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Nowy program kursu obejmie m.in. zagadnienia dotyczące rozwiązań cyfrowych, teleporad i telemedycyny, a także zmianę formy prowadzenia zajęć ze stacjonarnych na online.

Zmiany ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej

Konieczność modyfikacji ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej była sygnalizowana m.in. przez środowisko lekarzy specjalistów pracujących w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Zakres tematyczny kursu realizowanego na podstawie obecnych przepisów powiela – jak wskazano w uzasadnieniu projektu – w dużym stopniu wiedzę i umiejętności, którą lekarze zdobyli w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii czy w praktyce, wykonując zawód lekarza.

Nowe tematy kursu

Zmiany zaproponowane w projekcie rozporządzenia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej dotyczą przede wszystkim tematyki kursu. Zmieniony program kursu obejmie swoim zakresem zagadnienia: organizacji zapewniania opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą i jego rodziną, koordynacji opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą w systemie ochrony zdrowia, przyjętych rozwiązań cyfrowych, teleporad i telemedycyny w POZ.

Projekt ustawy o POZ trafił do konsultacji

 

Będą to również kwestie oceny potrzeb zdrowotnych i ustalenia priorytetów zdrowotnych populacji objętej opieką, wdrażania działań profilaktycznych, ograniczania lub eliminowania zagrożeń i problemów zdrowia fizycznego i psychicznego, zapewniania promocji zdrowia oraz profilaktycznej opieki zdrowotnej dostosowanych do potrzeb różnych grup społeczeństwa, organizacji szczepień dzieci i dorosłych oraz postępowanie w nadwadze i otyłości oraz wybrane problemy stomatologiczne.

Bez problemów klinicznych i w formie e-learningowej

W programie kursu zrezygnowano z problemów klinicznych, o których lekarze uczą się w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie medycyny ogólnej, chorób wewnętrznych lub pediatrii czy w praktyce – wykonując zawód lekarza. Zmiana dotyczy też formy prowadzenia zajęć – zrezygnowano z trybu stacjonarnego, który zastąpiono formą e-learningową.

Zmiany dotyczą też wskazania jako kierownika kursu lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej, z jednoczesnym umożliwieniem realizacji poszczególnych części kursu przez lekarzy danej specjalizacji, której tematyka dotyczy, skrócenia czasu trwania kursu do 80 godzin dydaktycznych realizowanych w ciągu 10 dni oraz rezygnacji z kolokwiów z poszczególnych części tematycznych i sprawdzianu umiejętności praktycznych, a pozostawieniu końcowego sprawdzianu testowego.

Resort zdrowia przekonuje, że dzięki zmianie programu kursu prawie trzykrotne zmniejszy się kosztu kursu. Wprowadzenie formy e-learningowej kursu ma przyczynić się do zwiększenia liczby organizowanych w ciągu roku kursów i tym samym liczby lekarzy, którzy odbędą kurs.

Projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji publicznych.

Autorka: Agata Zbieg (PAP)

Źródła:

PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJerzy Jarzębski nie żyje. “Odszedł nasz Mistrz i Przyjaciel”
Następny artykułKwiat Jabłoni w Nowym Sączu