W Polsce funkcjonują obecnie 242 szpitalne oddziały ratunkowe, planowane jest utworzenie dalszych 26 SOR-ów, w tym 10 na Śląsku – wynika z danych przedstawionych w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji przez Ministerstwo Zdrowia.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński coraz częściej w swoich wystąpieniach porusza temat kondycji systemu ochrony zdrowia. Jego słowa dotyczące kondycji SOR-ów były głośno komentowane.
Bywa, że człowiek ciężko chory, mający swoje lata przybywa na SOR z czterdziestostopniową gorączką, a później się okazuje, że to sepsa. Spędza na zydlu – bo nawet nie ma go gdzie położyć – 17 godzin. To jest taki przykład, który ja osobiście znam – skomentował Jarosław Kaczyński. – Musimy to zmienić, musimy znaleźć metodę, żeby to zostało zmienione – podkreślał.
Resort zdrowia zapowiada zmiany w tym obszarze. Sprawą SOR-ów zajęła się także sejmowa Komisja Zdrowia.
Wszystko, co jest złe w systemie ochrony zdrowia, odbija się w oddziale ratunkowym, jak w lustrze, ze wszystkimi tego aspektami – mówił prof. Juliusz Jakubaszko z zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.
Na Śląsku jest za mało SOR-ów
Komisja zdrowia rozpatrzyła informację resortu na temat funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych m.in. finansowaniu procedur, czasie oczekiwania, obsadzie i współpracy z zespołami ratownictwa medycznego. MZ przekazało, że na terenie kraju funkcjonują obecnie 242 szpitalne oddziały ratunkowe. Z wojewódzkich planów działania systemu wynika, że planowane jest utworzenie 26 SOR-ów, z czego 10 na terenie woj. śląskiego.
Na Śląsku jest bowiem największy deficyt, jeśli chodzi o zabezpieczenie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Przyjmuje się, że jeden SOR powinien zabezpieczać populację ok. 150 tys. mieszkańców, tymczasem w woj. śląskim jest to aktualnie 320 tys. mieszkańców na jeden SOR.
Nie wszyscy pacjenci kwalifikują się na SOR
Przedstawiciele resortu wskazywali na posiedzeniu komisji, że jeśli chodzi o zasoby kadrowe w SOR-ach, to na koniec 2021 r., liczba wszystkich lekarzy wynosiła 4882, w tym 3517 lekarzy systemu; jeśli chodzi o pielęgniarki – 4803, w tym pielęgniarki systemu – 3447, zaś liczba pracujących ratowników medycznych wynosiła 5938.
W 2021 r. w szpitalnych oddziałach ratunkowych przyjęto łącznie ponad 5 mln pacjentów, z czego ponad 3,5 mln w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. (PAP)
Polecane:
zobacz więcej
Komunikacja pacjent-pracownik placówki medycznej. Spis dobrych praktyk
zobacz więcej
Ministerstwo Zdrowia wprowadzi dolny próg liczby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Ministerstwo Zdrowia: ma powstać kolejne 26 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS