A A+ A++

Dziś w Ministerstwie Zdrowia, wiceminister Marek Kos wraz z szefami podległych ministerstwu agend poinformował o działaniach, zabezpieczających świadczenia zdrowotne dla osób z terenów powodzi oraz o działaniach, które mają pomóc w bezpieczny sposób powrócić do normalnego funkcjonowania po opadnięciu wody.

Podczas spotkania prasowego informacji udzielił Pan podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Kos, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski, Głowny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak i Dyrektor Lotniczego pogotowia Ratunkowego Marcin Podgórski.

Ministerstwo Zdrowia o powodzi

Jako Ministerstwo jesteśmy w stałym kontakcie z wojewodami z obszarów dotkniętych powodzią, aby utrzymać ciągłość opieki zdrowotnej dla pacjentów z tych terenów – powiedział Marek Kos i dodał – wiemy, że sytuacja jest tam bardzo trudna stąd też chcieliśmy poznać obecny stan faktyczny oraz perspektywy na najbliższy czas. Przedmiotem rozmów było: funkcjonowanie szpitali, funkcjonowania jednostek podstawowej opieki zdrowotnej, apteka, ale też zespołów ratownictwa medycznego. Wygląda, że sytuacja na przestrzeni ostatnich kilku godzin uległa lekkiej poprawie, co nie znaczy, że jest bliska ideału. Były problemy chociażby z zespołami ratownictwa w tych najbardziej dotkniętych powodzią miejscowościach czy też szpitali jak np. szpital w Nysie tam sytuacja jest bardzo trudna. Staramy się poprzez centrum krajowe centrum monitorowania ratownictwa medycznego mieć pełną wiedzę na temat tego jak wygląda sytuacja dotycząca służb ratowniczych w tamtych terenach jak funkcjonuje czy jest w 100 procentach dostępna.

Jak wynika z informacji wiceministra Kosa w trakcie rozmów zespołu kryzysowego, poruszono także tematy bezpieczeństwa środowiska – czystość ujęć  wody, dostęp do aptek i dystrybucji leków i umówiono kolejne spotkania na za 2 dni w środę. Pani Ministra Zdrowia podjęła decyzję o wsparciu dla ratowników od Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Co potwierdził Dyrektor LPR Marcin Podgórski.

Szanowni Państwo, decyzją Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, uruchomiliśmy dziś jeden z 2 dodatkowych zespołów śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego które będą w tamtym rejonie funkcjonowały. Pierwszy z nich rozpoczął funkcjonowanie już dziś, drugi planowany jest od jutra. Będą to dodatkowe zespoły lotniczych zespołów ratownictwa medycznego które w tamtym miejscu będą funkcjonowały obok już istniejących – powiedział Marcin Podgórski

Narodowy Fundusz Zdrowia o powodzi

W trakcie spotkania zabrał głos Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i przekazał najważniejsze informacje o organizacji opieki zdrowotnej i dostępności świadczeń.

Szanowni Państwo Narodowy Fundusz zdrowia świadczy usługi związane ze wsparciem wojewodów i wszystkich służb, które pomagają powodzianom i pacjentom z miejsc zalanych wodą wskutek powodzi. W naturalny sposób mamy chyba najlepsze możliwości komunikacyjne z realizatorami świadczeń czyli z dyrektorami szpitali i innych placówek medycznych i staramy się tę wiedzę wykorzystać do tego, żeby wyposażyć wszystkich pacjentów w taką informację które placówki mają pewne problemy z przyjmowaniem pacjentów i świadczeniem usług bądź też które są w ogóle wyłączone, ale także informujemy o tym gdzie można skorzystać z pomocy.

Prezes Nowak przypomniał o infolinii (numer 800 190 590) działającej całą dobę. Działa ona niezależnie od informacji publikowanych na stronach internetowych i każdy pacjent, który czuje się zaniepokojony bądź też w ogóle każdy mieszkaniec terenów zagrożonych może otrzymać informacje, gdzie się nie kierować po pomoc lub gdzie ta pomoc będzie do uzyskania.

Bardzo istotna informacja dla pacjentów i lekarzy rodzinnych – Prezes NFZ, podpisał zarządzenie, które umożliwia sfinansowanie opieki nad pacjentami również spoza tak zwanej listy aktywnej.  Czyli dla pacjentów, którzy na co dzień korzystali z innego lekarza POZ mogą skorzystać z dowolnego lekarza na terenie kraju i ten lekarz uzyska za to finansowanie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny o powodzi

Pan Łukasz Pietrzak w kilku słowach opowiedział o dostępie do usług farmaceutycznych i funkcjonowaniu aptek, na terenach dotkniętych powodzią.

 Jeżeli chodzi o placówki apteczne w województwie małopolskim i śląskim nie mamy żadnej informacji, aby jakakolwiek placówka apteczna była zamknięta.  Najgorsza sytuacja jest w województwie opolskim, tam chociażby w Głuchołazach mamy zamkniętych 6 placówek z 7 funkcjonujących. W województwie dolnośląskim około kilkunastu aptek nie funkcjonuje, część z racji problemów z dostępnością prądu mają skrócone swoje godziny pracy, niemniej jednak w większości miejsc mamy zapewniony dostęp do leków. Jeżeli chodzi o hurtownie farmaceutyczne, one wszystkie funkcjonują bez zarzutu. Wytwórcy leków, również nie zgłaszali żadnych informacji o tym żeby ich funkcjonowanie było zagrożone – powiedział GIF Łukasz Pietrzak

W temacie aptek i dostępu do leków, przypomniano, że farmaceuci mogą wystawiać recepty farmaceutyczne w sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia pacjenta i jest to usługa, którą można w każdej aptece uzyskać bezpłatnie. GIF w swoich wypowiedziach, przestrzegał przed tym, aby nie korzystać z leków które były zalane.  Narażenie leków na taką wilgoć, może zmienić efektywność i skuteczność leków, a dodatkowo mogą być one zanieczyszczone.

GIS o bezpieczeństwie sanitarnym na terenach powodzi

Doktor Paweł Grzesiowski powiedział o sytuacji sanitarnej i o bezpieczeństwie sanitarnym, o dostępie do wody i kwestii bezpieczeństwa żywności.

Jak państwo się orientujecie Inspekcja sanitarna nadzoruje w swoim zakresie kompetencji bezpieczeństwo człowieka w środowisku w zakresie wody, żywności, pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej jak również bezpieczeństwa związanego ze środowiskiem. Powódź jest takim momentem, który w bardzo istotny sposób pogarsza warunki bezpieczeństwa człowieka w tym środowisku. Monitorujemy bieżącą sytuację poprzez powiatowe stacje, które mają dwudziestoczterogodzinny dyżurny telefon alarmowy i wszelkie zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń, zagrożeń bezpieczeństwa czy też informacje dotyczące chociażby przydatności wody do spożycia w danym regionie są dostępne właśnie pod tymi telefonami.

Doktor Grzesiowski przypomniał o tym, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Zwrócił uwagę na to, żeby nie jeść żywności, która miała kontakt z wodą.

Fundamentalny obszar – zaopatrzenia w wodę. W niektórych powiatach woda jest dostarczana już poza wodociągami tam, gdzie jest teren zalany tam, gdzie ujęcia zostały w jakiś sposób skażone woda jest odcinana i nie ma wody w kranie jest tylko woda pitna dostarczana butelkach albo beczkowozach czy cysternach. Podkreślił, ze nie powinniśmy sięgać do żadnych środków tak zwanego domowego uzdatniania wody ze względów bezpieczeństwa.

Kolejne spotkania ma odbyć się w środę, za dwa dni i będzie aktualizacja informacji w kontekście zdrowia publicznego od zarządzających tymi obszarami urzędników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПомерла найстаріша кішка у світі: останні фото довгожительки
Następny artykułZłoto na szczytach. Spekulanci uciekają, ETF-y ledwo rosną