Na konferencji prasowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z udziałem wszystkich najważniejszych spółek energetycznych oraz operatora sieci przesyłowej, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zaprezentowano najważniejsze elementy załącznika do Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.
– Dotychczasowa polityka energetyczna opierała na sprawiedliwej transformacji, budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego i poprawie jakości powietrza. Teraz dodajemy filar uwzględniający suwerenność energetyczną, która została wskazana w założeniach do aktualizacji PEP2040 przyjętych przez rząd w marcu 2022 r. – podkreśliła Anna Moskwa.
Czytaj więcej
Jak podkreśliła Moskwa, niskoemisyjny rozwój sektora elektroenergetycznego będzie efektem istotnego przyrostu mocy OZE i wzrostu ich udziału w pokryciu zapotrzebowania na energię. – Warunkiem technicznym koniecznym do przeprowadzenia skutecznej transformacji jest intensyfikacja rozwoju sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych oraz zapewnienie dyspozycyjnych źródeł rezerwowych – wskazała szefowa MKiŚ.
Z założeń zmian do PEP 2040 wynika, że w 2040 r. łączna moc zainstalowana w systemie podwoi się do ok. 130 GW, w tym 88 GW stanowić będą OZE, a 7,8 GW energetyka jądrowa. W 2030 r. moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć do 50 GW. Natomiast w 2040 r. OZE stanowić będzie ok. 68 proc. mocy zainstalowanych w krajowym systemie energetycznym i ponad 50 proc. udziału w produkcji energii elektrycznej, wynika także z dokumentu. – Rekomendujemy także wyznaczenie dodatkowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej – poinformowała Anna Moskwa. Dodała, że załącznik do strategii pojawi się 4 kwietnia na posiedzeniu rządu.
– Chcemy zaprezentować załącznik do Polityki Energetycznej Polski. Dokument odzwierciedla plany spółek sektora elektroenergetycznego. One są bardzo ambitne i poważne. Przy aktualizacji przyświecały nam idee, takie jak suwerenność. Najważniejszym aspektem jest maksymalizacja własnych źródeł i optymalizacja zewnętrznych kierunków – powiedziała minister klimatu i środowiska.
Czytaj więcej
Nieprzyjazne rafy zielonej strategii
Plan rozwoju OZE zgodnie z projektem aktualizacji strategii energetycznej cieszy ekspertów. Ryzyko niezrealizowania planów jest jednak wysokie. Strategia nie rozwiązuje problemu bilansowania systemu i rozwoju sieci energetycznych.
Moc do produkcji prądu
Zgodnie z nowymi założeniami, moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na morzu ma wynieść 5,9 GW w 2030 r. i 18 GW w 2040 r. Z kolei moc energetyki wiatrowej na lądzie ma wynieść 14 GW w 2030 r. i 20 GW w 2040 r. Minister zapowiedziała również, że do czasu uruchomienia elektrowni jądrowych nie będzie możliwe wyłączanie z systemu dużych elektrowni węglowych. Anna Moskwa podkreśliła, że w najbliższych latach należy konsekwentnie realizować także “Program polskiej energetyki jądrowej”, co będzie skutkować uruchomieniem pierwszego wielkoskalowego bloku jądrowego w 2033 r. i budową kolejnych jednostek w perspektywie ok. 2040 r. Dodała, że resort widzimy również potencjał w zakresie rozwoju małych reaktorów jądrowych SMR.
Wielkość produkcji
Według projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który jako pierwsza opisywała „Rzeczpospolita” jeśli chodzi o samą produkcję energii w 2030 r. ma wynieść 199,9 TWh (w 2022 r. było to 173,5 TWh), z czego 69,4 TWh (34,7 proc.) to źródła na węgiel kamienny i brunatny, wiatr na lądzie to 34,4 TWh (17,2 proc.), gaz 29,4 TWh (15 proc.), słońce 25,1 TWh (12,5 proc.), wiatraki na morzu 21,6 TWh (10,7 pro … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS