A A+ A++

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał rozporządzenie w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii” – głosi komunikat resortu kultury.

Jak dodano, delegację do rozporządzenia stanowi jeden z artykułów noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Tokarczuk: W czasie epidemii Unia Europejska skapitulowała [PRZECZYTAJ CAŁY TEKST]
Tokarczuk: W czasie epidemii Unia Europejska skapitulowała [PRZECZYTAJ CAŁY TEKST]

Zobacz również

MKiDN wyjaśniło, że rozporządzenie “tworzy nowy instrument prawny, który umożliwi ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego sprawne finansowanie działalności kulturalnej w zmienionej formie, upowszechnianej za pomocą przede wszystkim sieci internet – narzędzia powszechnego i bezpiecznego“.

Poinformowano, że “wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego“. “Stypendium kierowane jest do osób fizycznych – artystów, twórców czy animatorów kultury. O dotację celową będą mogły się ubiegać osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej” – napisano.

Resort przekazał, że “dofinansowanie zostanie udzielone na projekty artystyczne realizowane bądź udostępniane przede wszystkim w internecie“.

Dodano, że założenia i szczegółowy harmonogram programu zostaną przedstawione niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia dzień po jego publikacji.

Ministerstwo przypomniało także, że “przedsiębiorstwa zajmujące się kulturą, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w sektorze kultury oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych mogą skorzystać z proponowanych dla nich w specjalnej ustawie rozwiązań“.

Gildia Reżyserów Polskich apeluje do nadawców telewizyjnych, by emitowali priorytetowo polskie filmy
Gildia Reżyserów Polskich apeluje do nadawców telewizyjnych, by emitowali priorytetowo polskie filmy

Zobacz również

Wskazano, że tarcza antykryzysowa obejmuje m.in. wsparcie państwa na pokrycie 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej, a dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz pracujących na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło będzie możliwość jednorazowej wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Ponadto specjalne rozwiązania w obszarze kultury obejmują dwa nowe programy dotacyjne: “Twórczość w Internecie – dotacje na rozwój cyfrowych form prezentacji twórczości artystycznej, który zostanie uruchomiony jak najszybciej; dodatkowy program rekompensujący straty dla kultury w związku z epidemią po jej zakończeniu (uruchomiony po ustaniu zagrożenia epidemicznego)“.

Oznacza to także: “elastyczne podejście do realizacji i r … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłuchowisko Karola Wojtyły “Przed sklepem jubilera”. Start o godz. 20
Następny artykuł79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem