2021-02-04 15:43
publikacja
2021-02-04 15:43
Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów ustosunkowały się do poselskiej interpelacji wyjaśniając, na czym polega rola złota w rezerwach walutowych Polski.
– Czy istnieje strategia rządu wykorzystania polskiego złota do pobudzenia gospodarki po pandemii Covid-19? Czy rząd planuje w jakikolwiek sposób wykorzystać posiadane złoto? – zapytała resort finansów w interpelacji poselskiej Hanna Gill-Piątek. Nie bardzo wiadomo, w jaki sposób rezerwy złota miałyby zostać wykorzystane do „pobudzenia gospodarki”.
Oficjalna odpowiedź na poselską interpelację nadeszła 4 lutego. Ministerstwo Finansów zwróciło się o odpowiedź do Narodowego Banku Polskiego, który jako bank centralny ustawowo zarządza polskimi rezerwami dewizowymi.
– W warunkach płynnego kursu walutowego i prowadzenia polityki pieniężnej w ramach modelu bezpośredniego celu inflacyjnego, rezerwy dewizowe służą przede wszystkim wzmocnieniu wiarygodności finansowej kraju, przyczyniając się do obniżenia kosztu finansowania na rynkach globalnych i ograniczenia ryzyka gwałtownego odpływu kapitału, wspierając tym samym stabilność polskiej waluty. Incydentalnie mogą być wykorzystane do wsparcia stabilności rynków finansowych lub sektora bankowego w przypadku znacznych zaburzeń ich funkcjonowania – brzmi odpowiedź NBP i resortu finansów (podkreślenia od redakcji).
Chodzi o 125 ton złota, jakie w 2019 roku zakupił Narodowy Bank Polski, więcej niż podwajając w ten sposób polskie rezerwy kruszcu.
– Na koniec 2020 roku całkowity zasób złota stanowiącego oficjalne aktywa rezerwowe NBP wynosił 228,7 tony, z czego 123,8 tony, czyli ok. 54% całkowitego zasobu, znajdowało się w skarbcu Bank of England. Pozostałe104,9 tony złota jest przechowywane w skarbcach NBP na terenie kraju – wyjaśnił Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Rynkowa wartość polskich rezerw złota na koniec 2020 roku wynosiła 13,9 mld dolarów (czyli równowartość 52,3 mld zł), co stanowiło 9,0% oficjalnych aktywów rezerwowych Narodowego Banku Polskiego.
– Złoto jest postrzegane jako strategiczny składnik rezerw dewizowych m.in. ze względu na brak ryzyka kredytowego, rozumianego jako możliwość niewywiązania się emitenta z zobowiązań, brak bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, a także cechy fizyczne -trwałości praktycznie niezniszczalność. Co więcej, złoto traktowane jest jako tzw. „bezpieczna przystań”, gdyż jego wartość zazwyczaj rośnie w warunkach podwyższonego ryzyka kryzysów finansowych i politycznych, co oznacza, że może ono wzmacniać wiarygodności zabezpieczać siłę finansową Polski nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach – wyjaśnia resort finansów.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS