A A+ A++

Zwiększenie wykorzystania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków i umożliwienie m.in. optymalnego usytuowania ścian budynku na działkach o nietypowym kształcie – przewiduje przygotowany w MRiT projekt zmiany rozporządzenia o warunkach technicznych dla budynków.

Ministerstwo chce zwiększenia wykorzystania drewna w budowlance
fot. Paul Maguire / / Shutterstock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) w czwartek ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt rozporządzenia przewiduje zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

Jak podano w uzasadnieniu, projekt ma na celu umożliwienie szerszego zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzowanie kwestii związanych z usytuowaniem budynku na działce budowlanej. Wskazano, że chodzi o wyeliminowanie błędnej interpretacji przepisów przez niektóre organy administracji architektoniczno-budowlanej, które “utożsamiają pojęcie elewacji z pojęciem ściany, co nie było intencją projektodawcy”.

Jak wyjaśniono, zgodnie z wprowadzanym przepisem w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki budowlanej, na której jest on sytuowany, będzie możliwość zmniejszenia wymaganej odległości 4 m (lecz nie mniej niż do 3 m), gdy zostaną spełnione łącznie dwa warunki: ściana budynku usytuowana jest w sposób inny niż równoległy w stronę granicy działki i odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki. Podkreślono, że dzięki temu możliwe będzie optymalne usytuowanie ściany budynku na działkach o nietypowym kształcie oraz w sposób inny niż równoległy.

W projekcie rozporządzenia dodano również punkt, zgodnie z którym dopuszcza się przy projektowaniu budynku zastosowanie konstrukcyjnych elementów liniowych (o dominującym jednym wymiarze, takich jak belki, słupy, itp.) wykonanych z drewna klejonego warstwowo, jeśli każdy wymiar przekroju poprzecznego tego elementu będzie wynosił nie mniej niż 14 cm oraz klasa odporności ogniowej tych elementów będzie nie niższa niż R 30.

Zaznaczono, że dopuszczenie będzie dotyczyło budynków niskich. Dzięki takiej zmianie będzie możliwe wykonywanie słupów czy belek z drewna struganego, dobrej jakości, bez konieczności stosowania kosztownych i niekorzystnych dla środowiska zabezpieczeń ogniochronnych. W uzasadnieniu podkreślono, że w wielu krajach odstępuje się od ich używania.

“Przyjęcie minimalnego wymiaru 14 cm przekroju poprzecznego elementów budowlanych wykonanych z drewna klejonego warstwowo pozwala na szersze użycie drewna, a jednocześnie zapewnienie ochrony pożarowej, uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych oraz pozostawienie marginesu bezpieczeństwa na wypadek nieprecyzyjnego wykonawstwa” – podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Wskazano także, że w przypadku budynków wielokondygnacyjnych z konstrukcyjnymi elementami liniowymi wykonanymi z drewna klejonego warstwowo, znaczenie dla bezpieczeństwa pożarowego ma również sposób wbudowania ich w konstrukcję. W związku z tym wprowadzony został wymóg stosowania rozwiązań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się pożaru między kondygnacjami.

W projekcie przewidziano przepisy przejściowe. Zaznaczono, że dzięki nim inwestor nie będzie zaskakiwany nowymi obowiązkami wynikającymi ze zmienianych wymagań technicznych. Przewiduje się, że rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie RCL, projekt rozporządzenia został skierowany do podpisu przez ministra rozwoju i technologii. (PAP)

ab/ mmu/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOgar: Przed nami Święto Polskiej Niezapominajki
Następny artykułNowy Volkswagen California to jeżdżący taras na świeżym powietrzu