A A+ A++

Minister zdrowia zapowiedziała: recepty na darmowe leki będą mogli wystawiać lekarze bez kontraktu z NFZ, opracujemy też program o przygotowaniu do życia z naciskiem na zdrowie – powiedziała w czwartek szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna.

Recepty na darmowe leki dla osób 65+ i dla dzieci do 18

Podczas czwartkowej konferencji Minister Zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że niebawem recepty na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, będą mogły być wystawiane przez lekarzy niemających kontraktów z NFZ.

Szefowa MZ została zapytana podczas czwartkowej konferencji o zmiany w kwestii darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia.

Minister przypomniała, że jeśli chodzi o leki dla osób 65+ oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, to do tej pory recepty wystawiane na nie przez lekarzy niemających kontraktów z NFZ, musiały być potwierdzone w podmiotach leczniczych, które mają kontrakt z NFZ.

Od tego oczywiście odejdziemy, bo to pacjent jest ubezpieczony, a lekarz, czy jest prywatny, czy publiczny, właściwie nie ma to żadnego znaczenia. Taką zmianę z pewnością wprowadzimy i zrobimy to niebawem – zapowiedziała Leszczyna.

Minister zdrowia dopytana została również o bezpłatne leki dla dzieci i kwestię tego, że lekarze z hospicjów nie mogą takich recept wystawiać. Leszczyna podkreśliła, że poprosiła departament polityki lekowej i departament lecznictwa MZ o współpracę w tym zakresie.

“Myślę, że niebawem będziemy z tym gotowi” – zapowiedziała. Zapewniła, że w ciągu najbliższych tygodni lekarz w hospicjum będzie mógł wystawić receptę.

W sierpniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługują bezpłatne leki, o dzieci do 18 lat i o seniorów powyżej 65 lat. Po zmianie program miał być dostępny dla ok. 16 mln osób.

Chodzi o nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Zespół ekspertów opracuje program o przygotowaniu do życia z naciskiem na zdrowie

Stawiamy na profilaktykę, na zdrowy tryb życia. Będziemy o tym dużo mówić, dużo pisać, będziemy docierać przez lekarzy pierwszego kontaktu do pacjentów, ale także przez pielęgniarki medycyny szkolnej. Jestem z nimi po rozmowach, one chętnie podejmą się prowadzenia takich godzin o zdrowiu – powiedziała minister.

„Powołujemy zespół złożony z kilku, maksymalnie kilkunastu ekspertów i ten program, który będzie nazwany być może przygotowaniem do życia, niekoniecznie w rodzinie. Jak człowiek jest przygotowany do życia, to jest przygotowany i do życia w rodzinie i jako singiel” – dodała.

Nacisk w ramach przedsięwzięcia – jak podkreśliła – ma być położony na zdrowie. „Seksualność to maleńki element. Nasze zdrowie to jest wszystko to, co mamy w głowie, co mamy w ciele, jak się zachowujemy, co jemy, ile śpimy. Nad takim programem myślimy, bo od dziecka musimy się nauczyć, że warto o siebie dbać, warto o siebie zawalczyć” – zaznaczyła minister Leszczyna.

Opr. za PAP

Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kuźniar (PAP)

Źródła:

PAP

Aktualizacja: 15/03/2024 10:45

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystawa malarstwa Krzysztofa Mańczyńskiego “Pejzaże – wspomnienia” (zdjęcia)
Następny artykułPradawny obiekt kosmiczny zdziwił astronomów