POLSKA. – 18 stycznia uruchamiamy naukę stacjonarną w klasach I-III szkół podstawowych – poinformował podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski. Pozostałe restrykcje zostają podtrzymane do 31 stycznia.
Foto: Krystian Maj / KPRM
– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że sytuacja epidemiczna w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Szef resortu zdrowia podkreślił, że nie ma żadnego drastycznego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 procent.
Jak mówił szef resortu zdrowia, prowadzony Narodowy Program Szczepień wymaga pewnej stabilności, jeśli chodzi o działanie systemu opieki zdrowotnej, stąd rząd postanowił, by podtrzymać wszystkie obowiązujące obostrzenia, z wyjątkiem powrócenia do nauczania stacjonarnego w klasach I-III szkół podstawowych.
– Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach I-III – zakomunikował minister zdrowia.
– Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii – dodał Niedzielski.
Do 31 stycznia wszystkie pozostałe obostrzenia zostają utrzymane
Minister Czarnek: Powrót do nauczania stacjonarnego to ważna decyzja
Foto: Adam Guz / KPRM
– Ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bo nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców – oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Szef resortu edukacji i nauki mówił o tym, że rząd odbył szereg konsultacji, w tym z Radą Konsultacyjną ds. Bezpieczeństwa w Edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy wybranych szkół, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowano też zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3.
– Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół. Dziękuję wszystkim za konsultacje, za to, że wkładają tyle wysiłku w to, aby nauczanie było jak najbardziej bezpieczne – mówił minister Czarnek.
Od poniedziałku, 11 stycznia 2021 rozpoczęto wykonywanie testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół. Badania potrwają do 15 stycznia 2021 roku.
– Rozpoczęliśmy dzisiaj ogólnopolską akcję testowania nauczycieli. Przebiega ona bez zakłóceń i potrwa do piątku. Tak, aby wszyscy nauczyciele klas 1-3 zostali przetestowani przed 18 stycznia, dla najwyższego poziomu bezpieczeństwa w szkołach – skomentował wykonywanie testów dla nauczycieli minister edukacji i nauki.
Badania są dobrowolne i bezpłatne. Mogą się na nie zgłosić nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy szkoły, tj.: obsługa administracyjna, kierownictwo szkoły, personel sekretariatu, personel pomocniczy, personel odpowiedzialny za funkcjonowanie techniczne szkoły, personel sprzątający, a także personel wykonujący bieżące prace naprawcze na terenie szkoły.
Źródło: gov.pl, KPRM / Facebook, Twitter
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS