A A+ A++

Jodek potasu TZF 65 mg przeznaczony m.in. dla dzieci nie ma zgody na sprzedaż. Lek zamiast chronić przed ew. skutkami promieniowania radioaktywnego może nieś poważne zagrożenia, takie, jak teratogenność, zahamowania porodu, zmniejszonej aktywności macierzyńskiej, brak laktacji i nowotwór!

 

Niepokojący i szokujący temat jodku potasu, który poruszaliśmy w jednym z artykułów pojawił się w mediach społecznościowych w materiale pt.”Dopuszczono zakazany lek! Jeśli nie powiesz o tym znajomym, Polki będą rodzić potwory!” Przytaczamy zamieszczone tam ostrzeżenia i informacje, z których wynika, że jodek potasu przeznaczony do podawania w chwili zagrożenia skażeniem radioaktywnym może okazać się „jadkiem”

Jodek potasu TZF 65 mg, którego wytwórcą jest spółka Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. do 10 maja 2022 roku nie posiadał zgody na dopuszczenie do obrotu. Lek trafił do komend straży pożarnych, a potem do szkół, przedszkoli i żłobków! Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych odmówił wydania pozwolenia na jego obrót. Co było przyczyną odmowy?

Lek, który spełnia wszystkie wymogi i wszystkie obowiązujące standardy dopuszczany jest do obrotu. Wyłącznie lek bezpieczny, skuteczny i wysokiej jakości uzyskuje zezwolenie by mógł zostać wprowadzony zgodnie z prawem na rynek. Lek jodek potasu TZF 65 mg nie spełniał wszystkich obowiązujących standardów, a więc był uznany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych być może za niebezpieczny, nieskuteczny bądź niskiej jakości. Nagle w maju 2022 roku minister zdrowia Adam Niedzielski przy pomocy odpowiednio dobranego artykułu dał zielone światło i wydał decyzję na czasowe dopuszczenie tego leku do obrotu. Szef resortu powołał się na sprzyjający artykuł 4 ust. 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. prawo farmaceutyczne, z którego dowiadujemy się, że minister w przypadku klęski żywiołowej, której obecnie nie mamy, bądź innego zagrożenia życia lub zdrowia może dopuścić do obrotu na czas określony produkty lecznicze nieposiadające zezwolenia. Czy minister zdrowia wykorzystał ten artykuł by tarchomińska firma mogła sprzedawać wyprodukowany lek?

Zgoda na dopuszczenie do obrotu pojawiła się dopiero 10 maja 2022 roku. W taki właśnie sposób minister zdrowia chcąc zabezpieczyć społeczeństwo przed zagrożeniem skutków promieniowania radioaktywnego naraził Polaków na zagrożenie skutków ubocznych po przyjęciu tego właśnie jodku potasu, który nie bez przyczyny był niedopuszczony do obrotu.

Jaki mógł być powód niedopuszczenia do obrotu?

Odmowa wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku ma miejsce w następujących trzech przypadkach: jeżeli stosunek korzyści do ryzyka w przypadku danego produktu leczniczego nie zostanie uznany za dobry lub skuteczność terapeutyczna nie zostanie wystarczająco uzasadniona przez wnioskodawcę bądź skład ilościowy i jakościowy jest różny od zadeklarowanego. Tabletki jodku potasu TZF 65 mg musiały z któregoś wymienionego powodu nie uzyskały zezwolenia dopuszczenia do obrotu. Dlaczego naród polski nie został o tak bardzo istotnym fakcie poinformowany? Osoby, które w sytuacji zagrożenia będą chciały skorzystać z tego leku nawet nie będą zdawać sobie sprawy o tych wszystkich faktach i ryzyku że eksperyment nie zakończy się pomyślnie i może przynieść zagrożenie dla zdrowia i życia… A przecież na rynku farmaceutycznym nie ma deficytu jodku potasu, a w aptekach można dostać bezpieczne i sprawdzone tabletki jodku potasu. A więc nie była to sytuacja bez wyjścia, żeby minister zdrowia musiał wydawać decyzji zatwierdzenia zabronionego leku… Czym kierowała się komisja, która zdecydowała o tym, które firmy mają wygrać przetarg.

Deformacje genetyczne, rak i inne

W materiale dla personelu medycznego o tym leku, który nie został uwzględniony w ulotkach dla pacjentów znajduje się punk o nazwie przedkliniczne informacje o bezpieczeństwie, a w nim stwierdzono, że pojedyncza wysoka dawka wykazuje działanie teratogenne, a teratogenność, to dosłownie potworotwórczość u szczurów. W innym badaniu codzienne podawanie dużej dawki jodu prowadziło do zahamowania porodu, braku laktacji, zmniejszonej aktywności macierzyńskiej. Podawanie substancji zawierających jod świniom nie dawało skutków teratogennych. W długoterminowym badaniu, w którym szczury przez dwa lata otrzymywały jodek potasu w wodzie pitnej obserwowano rozwój raka płaskonabłonkowego w gruczołach ślinowych.

Wynika z tego, że podana pojedyncza dawka, która będzie zbyt wysoka, tak, jak w badaniu na szczurach wykaże działanie teratogenne. Jest to cecha czynników toksycznych m.in. niektórych substancji chemicznych, a także promieniowania. Polega ona na powodowaniu wad w rozwoju zarodka lub płodu. Działanie teratogenne, to działanie toksyczne substancji na zarodek lub płód powodujące śmierć zarodka bądź przedwczesny poród.

Skoro ten lek nie był dopuszczony do obrotu nie bez przyczyny, to może okazać się, że może mieć zbyt mocne działanie substancji toksycznych lub źle dobraną dawkę. Jeśli dawka okaże się za wysoka i może wywołać działanie teratogenne u ludzi. A jeśli okaże się, że nie tylko promieniowanie radioaktywne było przyczyną skutków ubocznych po wybuchu w Czarnobylu? A jeśli pewne skutki uboczne wywołały leki, które podawano? Trudno jednoznacznie to stwierdzić ponieważ zarówno promieniowanie, jak i toksyczny składnik leku mogą wywołać ten sam skutek.

MSWiA wymienia innego producenta

Jodek potasu, o którym mowa, jak wynika z dokumentu, który otrzymał członek grupy telegramowej, dostarczyli dwaj producenci – tarchomińska Polfa oraz Polpharma S.A. a więc informacje, że przetarg wygrała Polpharma S.A. i że firma jest producentem są nieprawdziwe, ponieważ ta firma nie jest producentem tego leku. Produkuje za to inny jodek potasu, który jest dostępny w aptekach o nazwie „jodek potasu G.L. Polpharma 65 mg tabletki”.

dokument

tabletki

Pytanie – dlaczego minister zdrowia nie dostarczył do samorządów sprawdzonego jodku potasu, który jest dostępny w aptekach, tylko ten właśnie niedopuszczony do obrotu pozostaje otwarte.

Dystrybucja w Płońsku

Jak już informowaliśmy Jodek potasu będzie wydawany w czterech lokalizacjach: poradni Zdrowie, poradni Eskulap, szpitalu i Urzędzie Miejskim. Lek nie będzie wydawany w szkołach. I, co ważne, jodek będzie wydawany w każdym z tych punktów przy udziale lekarza – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego w Płońsku Filip Przedpełski. Na zastosowanie leku pisemną zgodę muszą wyrazić rodzice bądź opiekunowie.

Czytaj także: http://www.plonsk24.pl/aktualnosc-9-4363-w_plonsku_jodek_potasu_bedzie_wydawany.html

(DK)

Na zdjęciach: screeny z materiału filmowego youtube

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy. Kanclerz Olaf Scholz złoży oficjalną wizytę w Chinach. W tle sprzedaż portu w Hamburgu
Następny artykułLech zrzucił rywala z widelca