A A+ A++

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM Polska Miedź S.A. wymieniło praktyczne całą radę nadzorczą spółki i dni Tomasza Zdzikota na stanowisku prezesa są policzone.

Ze składu rady odwołani zostali wszyscy nominaci “dobrej zmiany”: przewodnicząca Agnieszka Winnik-Kalemba (prawniczka), wiceprzewodnicząca Katarzyna Krupa (urzędniczka z Ministerstwa Aktywów Państwowych), sekretarz Wojciech Zarzycki (ekonomista) Andrzej Kisielewicz (matematyk), Marek Wojtków (ekonomista), Radosław Zimroz (inżynier górnik) i Piotr Ziubroniewicz (menager). Ze starego składu ocaleli tylko przedstawiciele załogi, których minister nie ma prawa odwołać, czyli Józef Czyczerski, Bogusław Szarek i Przemysław Darowski.

Na wniosek Ministra Aktywów Państwowych do rady nadzorczej NWZA powołało: Zbigniewa Bryję, Aleksandra Cieślińskiego, Zbysława Dobrowolskiego, Dominika Januszewskiego, Tadeusza Kocowskiego, Mariana Nogę i Piotra Prugara. Poniżej przedstawiamy ich sylwetki.

Zbigniew Bryja Ukończył Wydział Górniczy Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: technologia eksploatacji złóż. Pełnił funkcje głównego inżyniera Wydziału Mechaniki Górotworu i Obudowy Politechniki Wrocławskiej, dyrektora ds. przygotowania produkcji, dyrektora naczelnego kopalni, dyrektora generalnego górnictwa oraz dyrektora generalnego ds. inwestycji i rozwoju w KGHM Polska Miedź S.A. i prezesa zarządu PAK Górnictwo sp. z o.o. Jest autorem lub współautorem wielu artykułów lub publikacji w dziedzinach, w których się specjalizuje.

Aleksander Cieśliński Profesor w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracownik naukowo – dydaktyczny Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Posiada doświadczenie w opracowywaniu opinii prawnych i ekspertyz w dziedzinie prawa UE oraz prawa międzynarodowego, a także doświadczenie w prowadzeniu negocjacji handlowych z podmiotami zagranicznymi. Autor publikacji naukowych m.in. w dziedzinie prawa wspólnotowego i gospodarczego.

Zbysław Dobrowolski Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii: ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa, doktor habilitowany z dyscypliny nauk o zarządzaniu i jakości. Posiada ponad 30 letnie doświadczenie w badaniu i ocenie przedsięwzięć angażujących majątek publiczny, w tym wynikające z ponad 25 letniej pracy w Najwyższej Izbie Kontroli. Zaangażowany w działalność audytu wewnętrznego. Autor licznych badań o kontroli, audycie, ładzie korporacyjnym. Ekspert wielu programów międzynarodowych, w tym finansowanych przez INTOSAI, OECD, UE, prelegent podczas konferencji OBWE.

Dominik Januszewski Doświadczony menadżer, ekspert w dziedzinie zarządzania i finansów. Przez ponad 25 lat pracował w firmach Ernst&Young oraz Arthur Andersen. W latach 2005-2019 był Partnerem w Ernst&Young odpowiadającym za projekty doradztwa biznesowego, doradztwa transakcyjnego, projekty prywatyzacyjne, jak również badanie sprawozdań finansowych. Jako Partner kierował ponad 200 osobowym zespołem konsultantów. Do jego klientów należały największe instytucje finansowe w Polsce. Obecnie odpowiada za zespół doradztwa strategicznego JLL zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem strategii ESG oraz strategii optymalizacji energetycznej przedsiębiorstw. Dominik Januszewski jest Polskim Biegłym Rewidentem, odbył wiele kursów zawodowych z dziedziny audytu, doradztwa i zarządzania. W 2022 roku uzyskał Certyfikat University of Cambridge: „Business Sustainability Management”. Jest Absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego – Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, specjalizacja Finanse i Bankowość. Załącznik do raportu bieżącego nr 7/2024

Tadeusz Kocowski Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Katedry Prawa Gospodarczego Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów i Instytutu Nauk Administracyjnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował w Katedrze Prawa Gospodarczego na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Nauk Administracyjnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także kierownika Zakładu Prawa Publicznego Gospodarczego w tym Instytucie. Był doradcą w wydziale Rozwoju Gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Autor lub współautor około 200 publikacji naukowych, przede wszystkim z zakresu Prawa Publicznego Gospodarczego. Jest arbitrem we Wrocławskim Centrum Arbitrażu przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu.

Marian Noga Profesor nauk ekonomicznych, pełnił funkcję rektora Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Dziekana Wydziału Gospodarki Narodowej tej samej uczelni. Senator IV i V kadencji RP. Był członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004 – 2010. W 2010 otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”. Autor 34 monografii oraz ponad 170 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Niemczech, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiany z zarządzie Taurona. Prezes i czterech wiceprezesów odwołani. Ogłoszono konkurs na te stanowiska!
Następny artykułDorota Nowak-Maluchnik nowym podkarpackim kuratorem oświaty. Pokonała trzech mężczyzn