Rząd zamierza bardzo ostrożnie podchodzić do nowych wydatków, ale nie oznacza to likwidacji programów społecznych – powiedziała w trakcie Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
“W MF jesteśmy oczywiście świadomi, że zwiększanie wydatków publicznych może opóźnić schodzenie inflacji na bardziej akceptowalne poziomy i dlatego zamierzamy bardzo ostrożnie podchodzić do nowych wydatków. Nasze plany to ograniczenie wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB z 44,4 proc. do 42,4 proc. w 2025 r. Deficyt, który zgodnie z naszymi prognozami to jest 4,3 proc. PKB (w 2022 r. – PAP) w dużej mierze wynika z niestandardowych wydatków, z którymi przychodzi nam się mierzyć. To są wydatki związane z pomocą Ukrainie (….) to są też wydatki związane z ochroną Polaków przed rosnącymi cenami” – powiedziała Rzeczkowska.
“W kolejnych latach mam nadzieję, że te niestandardowe wydatki będą zdecydowanie mniejsze i że sukcesywnie będziemy poprawiać naszą sytuację fiskalną” – dodała. Zgodnie z planami dług całego sektora instytucji rządowych i samorządowych będzie spadał.
“Planujemy, że w 2025 roku to będzie poniżej 50 proc. PKB. Byłby to na tle Unii Europejskiej bardzo dobry wynik” – stwierdzała.
Minister podkreśliła, że powściągliwość fiskalna nie oznacza zamiaru likwidacji programów społecznych.
Zdaniem minister nadchodzące spowolnienie gospodarcze pomoże w walce z inflacją, ale nie powinno się dopuścić do sytuacji, w której “działania ministra finansów, rządu, NBP zbyt silnie zduszą aktywność gospodarczą”.
Dodała, że wobec nadchodzącego spowolnienia kluczową rolę w gospodarce będą odgrywały inwestycje.
Minister poinformowała, że jednym z największych zagrożeń dla rynków finansowych, dla całej gospodarki, jest inflacja.
“Jej przyczyn należy się dopatrywać jednak przede wszystkim czynnikach zewnętrznych, przede wszystkim to są działania Rosji w Ukrainie, które mają wpływ na ceny surowców energetycznych, na ceny żywności” – powiedziała Rzeczkowska.
Premier: planowane inwestycje kluczowe dla przeciwdziałania trudnościom dotykającym rynki finansowe
“Mam głębokie przekonanie, że inwestycje, które planujemy będą kluczowym czynnikiem przeciwdziałającym trudnościom dotykającym rynki finansowe. Środki z krajowego Planu Odbudowy, a także Rządowy Program Inwestycji Strategicznych staną się filarami naszych planów” – przekazał premier.
Według szefa rządu, rozpoczynający się kongres, to jedno z największych tego typu przedsięwzięć o tematyce finansowej i gospodarczej w kraju, które stanie się platformą wymiany myśli, doświadczeń i nowych pomysłów dotyczących sposobów stabilizowania finansów.
“Jestem przekonany, że wypracowane tu rozwiązania, nakreślone priorytety i rekomendacje, będą stanowiły cenny impuls rozwojowy, nie tylko tutaj w Polsce. Obecność przedstawicieli Ukrainy oraz reprezentantów instytucji finansowych demokratycznego świata sprawia, że propozycje te mogą być podstawą szerokiej międzynarodowej współpracy” – stwierdził premier.
(PAP Biznes)
tus/ ana/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS