Przedsiębiorcy, którzy mieli rozpocząć prowadzenie ewidencji za pomocą kas fiskalnych online, mogą odetchnąć. Nowe obowiązki nadejdą nieco później.
Jest gotowy projekt rozporządzenia, który przesuwa obowiązki w zakresie rozpoczęcia ewidencji w kasach fiskalnych online przez wybrane grupy przedsiębiorców. Minister Finansów sygnalizował w odpowiedzi na interpelację poselską, że takie zmiany wprowadzi.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu
Jednak teraz opublikowano projekt niezbędnego do tego aktu prawnego. Powodem do podjęcia tej decyzji przez Ministra jest przede wszystkim trudna sytuacja wywołana pandemią koronawirusa, ale także apele organizacji zrzeszających przedsiębiorców.
Jak się zmienią terminy
Co w takim razie się zmieni? Zgodnie z obecnymi przepisami, terminy pozwalające na prowadzenie ewidencji przy użyciu dotychczas stosowanych przez podatników kas z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, a w konsekwencji konieczność wymiany tych kas na kasy online są podzielone na dwie grupy podatników.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa – jak skorzystać z pomocy
Dla pierwszej grupy podatników termin ten przypadał do 30 czerwca 2020 r. A dla drugiej grupy – do 31 grudnia 2020 r.
Projekt rozporządzenia określa nowe daty. Odpowiednio: 31 grudnia 2020 r. i 30 czerwca 2021 r.
W konsekwencji projekt przewiduje przedłużenie terminu na prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii dla pierwszej grupy podatników w terminie do 31 grudnia 2020 r.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Dla kogo postojowe? Minister wyjaśnia
Dotyczy to podatników:
– świadczących usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
– dokonujących sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Wydłużenie dla drugiej grupy do 30 czerwca 2021 r. dotyczy podatników świadczących usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
CZYTAJ TAKŻE: Czy rynkom Zatoki Perskiej grozi wstrząs popytowy?
W projekcie przedłużono także odpowiednie terminy przyjęte za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji na potrzeby ulgi na zakup kas online.
Odroczone terminy na kasy online
Konsekwencją tych zmian będzie odroczenie terminów na wprowadzenie kas online u wymienionych grup przedsiębiorców w związku ze specyfiką prowadzonej działalności w obecnym trudnym dla nich okresie. To słuszna decyzja, bo podatnicy mogliby w o … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS