A A+ A++

aktualizacja: godz. 16:00 (12 marca)

Zasiłek będzie wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. fot. 123rf / choreograph

Szkoły w Gdańsku, Gdyni i Sopocie zostają zamknięte na dwa tygodnie w związku z epidemią koronawirusa. Zgodnie z zapisami specustawy rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy na dzieci do lat ośmiu. Jak to zrobić?

Aktualizacja, 16.00

Niestety, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wycofuje się ze swoich zapowiedzi z dzisiejszej konferencji prasowej. Poinformowała o tym, na swoim twitterze. Chodzi o sprawę zasiłku dla rodziców. Zasiłek dla rodziców, których dzieci zostały w domu przez zamknięte szkoły, obowiązuje tylko na pociechy do 8. roku życia. Wcześniej minister Emilewicz zapowiedziała nowelizację ustawy, tak aby objęła ona także rodziców dzieci do 12 roku życia.


Aktualizacja, 13.40

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nowelę specustawy tzw. koronawirusowej w części dotyczącej opieki nad dziećmi. Ustawa wprowadziła m.in. rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek przysługuje jednak jedynie wówczas, gdy dziecko nie ukończyło 8 roku życia. Rząd planuje rozszerzenie grupy osób, którym przysługuje specjalny zasiłek w związku z koniecznością opieki nad dziećmi w czasie, gdy zamknięte będą szkoły i przedszkola. Ta granica ma być podniesiona do 12 lat. Minister zapowiedziała, że zapisy noweli zostaną zaprezentowane na początku przyszłego tygodnia.


Od 8 marca obowiązują zapisy specustawy tzw. koronawirusowej. Zapisano w niej, że rodzice zwolnieni są od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Należy jednak pamięć, że dotyczy to rodziców dzieci do ośmiu lat.

Tu uwaga, liczy się data urodzin. Zasiłek należy się nie dłużej niż dzień przed 8 urodzinami. I tak, gdy dziecko kończy 8 lat np. 16 marca tego roku, to zasiłek już się nie należy. Gdy 8 lat skończy np. 22 marca tego roku, to rodzic może wnioskować o zasiłek tylko do 21 marca.

Koronawirus w Trójmieście – wszystkie informacje

Co ważne, dodatkowy zasiłek nie wlicza się do maksymalnego okresu zasiłkowego (60 dni), mającego zastosowanie w przypadku “zwykłego” nieprzewidzianego zamknięcia placówki, które nie ma związku z obecną sytuacją i ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jeśli prowadzimy własną działalność, to wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca, to wystarczy złożyć u niego oświadczenie. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl. Nie jest już potrzebny wniosek Z-15A.

– Trzeba jednak zaznaczyć, że środki na zasiłki pochodzić będą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie stanowią one obciążenia dla pracodawców – wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.
Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Oblicza się go za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem, także za dni wolne od pracy. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMIĘDZYRZECZ: 30 lekcji na 30-lecie samorządu – KONKURS
Następny artykułPrzygotowania do Igrzysk Olimpijskim w cieniu koronawirusa – rozmowa z Aleksandrem Matusińkim