Nowy rozdział w znanej przestrzeni
Nowoczesny 240-metrowy dom typu stodoła został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny -małżeństwa z dwojgiem nastoletnich synów.
Zanim pojawiła się koncepcja nowego domu, rodzina mieszkała w tej samej okolicy już ponad dziesięć lat w odkupionej kiedyś z rynku wtórnego nieruchomości. Przeprowadzili się okolice z Łodzi i zakochali w spokojnym, zielonym otoczeniu pobliskich lasów, z dala od zgiełku dużego miasta. W miarę jak dzieci dorastały, stary dom stał się dla nich zbyt mały. Brakowało odpowiedniej przestrzeni dla synów, którzy potrzebowali już oddzielnych pokoi. Nie było również wydzielonej strefy do pracy w domu. Ponadto, od kiedy wyprowadzili się z miasta, zaczęli coraz częściej gościć u siebie rodzinę, przyjaciół, organizować spotkania towarzyskie, przyjęcia świąteczne oraz zapraszać bliskich na letnie i wiosenne przedłużone weekendy.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Dom niewątpliwie wymagał rozbudowy. Po wielu rozmowach i wspólnych poszukiwaniach inspiracji inwestorzy zdecydowali się całkowicie wyburzyć istniejący budynek, aby w jego miejsce postawić nowy dom, zaprojektowany zgodnie z ich aktualnymi potrzebami.
Tego, czego jednak nie chcieli zmieniać to wspaniały, pełny roślinności ogród. Jednym z głównych założeń dla nowej inwestycji stało się wkomponowanie bryły wymarzonego budynku tak, aby zachować obecny drzewostan. Zgodnie z wizją mieszkańców, duże okna domu, miały integrować domowników z otoczeniem zewnętrznym i naturą. Starano się, aby było przez nie widać najładniejsze kompozycje roślinne rozległego ogrodu. W ten sposób powstał nietypowy plan budynku zbliżony do litery “x”.
Projekt z poszanowaniem lokalnych tradycji
Kolejnym istotnym elementem projektu było dopasowanie stylu architektury do otoczenia spokojnej, podmiejskiej wsi. Inwestorzy bardzo chcieli, aby dom współgrał z sąsiadującą architekturą. W ten sposób powstał pomysł na projekt domu stodoła. Zarówno sama bryła budynku, jak i materiały wykończeniowe miały od samego początku odzwierciedlać sielski klimat planowanej rezydencji. Niemal całą elewację budynku pokryto tradycyjną, ręcznie formowaną cegłą.
Kiedy była już gotowa wstępna wizja bryły zewnętrznej budynku, inwestorzy zaczęli myśleć nad jego wnętrzem. O pomoc zwrócili się do zaprzyjaźnionej pracowni projektowania wnętrz TK Architekci. Natalia Teixeira i Kasia Beresińska, właścicielki pracowni, miały za zadanie wykreować wnętrze domu stodoła, łącząc wszystkie potrzeby rodziny. Pracę projektową architektki wnętrz rozpoczęły od koncepcji funkcjonalnej i przyporządkowania poszczególnym odnogom budynku kolejnych pomieszczeń.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
W podwójnej połączonej odnodze umieszczono salon przechodzący płynnie w kuchnio-jadalnię, w kolejnej strefę master bedroom, czyli prywatną sypialnię z garderobą i łazienką rodziców, a w ostatniej strefę synów z ich pokojami. W centrum stanowiącym łącznik między odnogami budynku znalazła się strefa wejściowa, czyli tak zwany wiatrołap, oraz gabinet.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Na etapie funkcjonalnym architektki wnętrz starały się kontynuować, słuszną ich zdaniem, koncepcję wizualnego otwierania wnętrza domu na ogród. Pierwszym z pomysłów podczas “burzy mózgów” w pracowni TK Architekci było wykonanie ze szkła ściany oddzielającej gabinet od strefy wejściowej.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Szklana ściana została umieszczona dokładnie vis-a-vis ogromnego okna gabinetu, wpuszczając do korytarza naturalne światło. Dodatkowo dało to możliwość ukazania wchodzącym do domu osobom przepięknego widoku na ogród.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Dom otwarty na gości
Strefę dzienną domu zaaranżowano w taki sposób, aby uwzględnić towarzyski tryb życia domowników. Kuchnia jest przestronna i umożliwia krzątanie się kilku osób podczas przedświątecznych przygotowań. Stół na co dzień mieszczący wygodnie 6-7 osób jest dostawiony jednym bokiem do wyspy. Podczas przyjęć można go jednak wydłużyć ponad dwukrotnie i zaaranżować nawet 20 miejsc. Oczywiście, projektantki uwzględniły w projekcie odpowiednią “wolną przestrzeń” na zmieszczenie tak długiego stołu, bez konieczności reorganizacji pozostałych stref. To było niezwykle ważne dla właścicielki domu, która zaprasza całą rodzinę na Boże Narodzenie i Wielkanoc oraz inne uroczyste przyjęcia.
Podążając dalej, zgodnie z koncepcją domu otwartego, projektantki z TK Architekci zaaranżowały bardzo dużą strefę wypoczynkową z wygodnym, rozległym narożnikiem. Niezwykle komfortowa przestrzeń stała się ulubionym miejscem domowników, szczególnie podczas zimowych wieczorów, kiedy można stąd obserwować ogień z umieszczonego w samym sercu kominka.
Rodzina w ruchu
Mieszkańcy domu są pasjonatami aktywności na łonie natury. Synowie jeżdżą na hulajnogach i deskorolkach, a rodzice uprawiają jogging. Ich ulubioną formą wypoczynku są jednak wspólne wycieczki rowerowe. Nie bez powodu grafiki z tym motywem architektki umieściły we wnętrzu inwestycji.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
To nie jedyny sportowy element projektu. Na poddaszu zaaranżowano domową siłownię, w której między innymi znalazło się miejsce na cztery stacjonarne rowery, które są doskonałą alternatywą na czas gorszej pogody.
Kolejną pasją domowników są podróże. Architektki z TK Architekci postanowiły wykorzystać ten motyw również jako akcent w wystroju wnętrza domu.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Zaproponowały wyłożenie matą korkową całej ściany w kuchni, aby przypinać do niej zdjęcia ze wspólnych wypraw rodzinnych. Dzięki temu dodatkowi wnętrze nabrało indywidualnego, bardzo osobistego charakteru.
Tradycyjne akcenty i naturalne materiały
Aranżacja wnętrza domu w swojej strukturze oraz kompozycji jest nowoczesna. Dzięki zastosowanym naturalnym materiałom i kolorystyce dodatkowo świetnie wpisuje się w sielski klimat otoczenia. Architektki zdecydowały się wyeksponować widoczną drewnianą więźbę dachową oraz nawiązać do zewnętrznej elewacji budynku stosując na ścianie w salonie tę samą cegłę, którą obłożono budynek z zewnątrz. W domu nie brakuje dodatków przywołujących na myśl wiejskie chaty takich jak np. drewniana ława w wiatrołapie czy stoliki w salonie wykonane ze ściętych pni drzew.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Duża ilość drewna, przecierane płytki przypominające cementowe, wzorzyste płytki w wiatrołapie są ukłonem kierunku tradycji, ale w zupełnie nowoczesnym wydaniu. Mimo rustykalnych akcentów projekt wnętrz opiera się na minimalistycznych formach struktur meblowych zabudów, w których można pomieścić wszystkie posiadane rzeczy.
Kolejne pomieszczenia domu, czyli gabinet, trzy sypialnie oraz dwie łazienki są pod kątem zastosowanych materiałów kontynuacją rozwiązań zaproponowanych w strefie dziennej. W kolorystyce dominują: naturalne drewno dębowe, cementowe beżo-szarości oraz biel. Dom jest stylistycznie bardzo spójny, jasny, a jego stonowana gama barw służy wypoczynkowi.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
O tej relaksującej funkcji Natalia Teixeira i Kasia Beresińska starały się cały czas pamiętać projektując wnętrze domu stodoła. Inwestorzy wiele lat temu uciekli z dużego miasta, licząc na spokój, ciszę i kontakt z naturą. To miejsce jest ich oazą, zaciszem, gdzie mogą pobyć razem i zapomnieć o pośpiechu.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Od projektu do realizacji
Po akceptacji koncepcji wnętrza przez inwestorów ruszyły prace wykończeniowe bryły domu. Architektki odpowiednio wcześnie przekazały ekipom wykonującym stan deweloperski wytyczne do instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz projekty ścianek działowych. Dzięki temu prace zostały wykonane przez generalnego wykonawcę i na etapie wykończenia wnętrza inwestorzy uniknęli kosztownych przeróbek. Realizacja remontu wnętrza zaczęła od układania płytek, gładzi, malowania ścian oraz wykończenia łazienek. W następnej kolejności układano warstwową, drewnianą podłogę nadającą się do montażu przy ogrzewaniu podłogowym wodnym, które zostało wcześniej rozprowadzone w całym domu. Ekipa montująca posadzkę drewnianą układała deski nie tylko na podłodze, ale również na ścianach wiatrołapu i sypialni, zgodnie z pomysłem TK Architekci.
Kolejny duży etap prac to montaże elementów wykonywanych na zamówienie, czyli mebli, kabin prysznicowych, luster. Na końcu zostały zamontowane tapety w pokojach synów, czyli jeden z niewielu stałych elementów wyposażenia wnętrza zaprojektowany w kolorze. Obie tapety nawiązują stylem do naturalnego klimatu całego domu. Starszy syn wybrał motyw roślinny, a młodszy granatową mapę świata, która nawiązuje do podróżniczej pasji rodziny.
Spełnione marzenia
Kiedy realizacja domu została ukończona, mieszkańcy przyznali, że jest on wyjątkowy i inny niż dotychczas przez nich oglądane projekty domów stodoła. Wyróżnia się nietypowym kształtem bryły budynku na planie zbliżonym do litery “x”, wyjątkowymi widokami z okien i wreszcie akcentami dekoracyjnymi nawiązującymi do ich rodzinnych pasji. Salon pomimo wysokiej kondygnacji udało się zaaranżować w taki sposób, że jest klimatyczny i pełen domowego ciepła. Nie było to łatwe zadnie, ponieważ duże, przestronne pomieszczenia z wysokim sufitem potrafią sprawiać wrażenie surowych i chłodnych. W tym domu zupełnie nie odnosi się takiego wrażenia. Kolor drewna i zastosowanie odpowiednich dodatków zbudowało tu przytulną atmosferę.
Właścicielka domu podkreśla, że poza tym, że jest zadowolona z efektu wizualnego wnętrza, to również cieszy się, że zaufała architektkom pod kątem funkcjonalnego rozplanowania przestrzeni oraz praktycznego zaaranżowania wnętrz mebli. Dom musi być, jej zdaniem, nie tylko piękny, ale również wygodny w użytkowaniu. Zastosowane we wnętrzu materiały są łatwe w utrzymaniu czystości. Architektki unikały błyszczących powierzchni mebli, na których zostają odciski palców. Cementowa struktura i kolor dobranych płytek sprawiają, że nie widać na nich smug, a odcień podłogi powoduje, że mało widać na niej kurz czy drobne ryski.
Dom stodoła pod Łodzią. Fot. TK Architekci
Kolejnym atutem wnętrza jest jego kolorystyka i ponadczasowe materiały , które będą się ładnie starzeć i nie staną się niemodne w następnym sezonie. To, zdaniem projektantek, jest szczególnie ważne w przypadku domu aranżowanego na długie lata.
Finalny efekt realizacji domu stodoła przyniósł ogromną satysfakcję autorkom projektu wnętrz. “Od początku czułyśmy porozumienie z inwestorami, w kwestii preferowanego stylu wnętrza domu” mówią Natalia i Kasia z TK Architekci. Ich zdaniem dobra komunikacja między przyszłymi mieszkańcami domu, a projektantem wnętrza jest kluczowa, aby osiągną zadowalający efekt, czyli dobry projekt wnętrza. Kierunek opracowywanej wizji wnętrza musi być wspólny, obie strony muszą czuć, że to wnętrze współtworzą i aktywnie ze sobą współpracować, a tak właśnie było w tym przypadku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS