Wrocław ma krasnale, Starachowice będą miały miniatury STAR-ów w przestrzeni publicznej. We Wrocławiu „niewielkie rzeźby krasnali umieszczane są sukcesywnie od 2005 roku. Wywodzą się od malowanych w latach 80. XX wieku graffiti, a następnie happeningów organizowanych przez ruch „Pomarańczowej Alternatywy” ośmieszających w sposób pokojowy system komunistyczny. Po upadku PRL-u krasnale uległy zapomnieniu, aż do sierpnia 2005 roku, kiedy to wrocławski rzeźbiarz Tomasz Moczek ustawił pięć pierwszych krasnali”.*
– Rzeźby przedstawiające legendarne ciężarówki produkowane w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach znajdują się obecnie w budynku Urzędu Miejskiego. Wykonane przez lokalnego artystę Leszka Drożdża miniatury Star-ów już wkrótce trafią jednak do miejskiej przestrzeni publicznej. Zostaną one ustawione w różnych punktach miasta i będzie to z pewnością nowa atrakcja na turystycznej mapie Starachowic. Lokalizacje dla nich zostały już wybrane i pod koniec maja figurki będą cieszyć oko mieszkańców i turystów. O szczegółach tej akcji poinformujemy oficjalnie wszystkich Starachowiczan na konferencji prasowej zaplanowanej na 28 maja 2024 roku – mówi w rozmowie w portalem Starachowice-NET.pl rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski.
Miniatury STAR-ów, to kolejny sposób na ekspozycję dumy Starachowic, jaką była niewątpliwie Fabryka Samochodów Ciężarowych. W 2018 roku powstała Edukacyjna „Ścieżka STARa”. Z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Aktualnie prezentowane samochody to:
Star 200 przy Alei Niepodległości i ul. księdza Kardynała S. Wyszyńskiego,
Star 660 przy ul. Radomskiej, obok Urzędu Miejskiego,
Star 1142 przy ul. Kieleckiej i ul. Radomskiej,
Star 28 obok Centrum Handlowego Galardia,
Star 25 na Skwerze E. Masalskiego przy ul. Ostrowieckiej,
Star 266 przy rondzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
Star A 66 Żuraw, przy ul. Iglastej,
Star 660 MZ, skrzyżowanie ul. Iłżeckiej z Krańcową.
Star 660 M1, rondo Solidarności.
Istnieje możliwość zdobycia odznaki turystyczno-krajoznawczej. Podstawą do pozytywnej weryfikacji są zdjęcia ubiegającego się o odznakę na tle każdego samochodu „STAR” znajdującego się na ścieżce oraz odwiedzenie ekspozycji poświęconej FSC w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Szczegóły dostępne są tutaj [kliknij].
*wikipedia.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS