A A+ A++

Po sprzedaży spółce specjalnego przeznaczenia wierzytelności z tytułu leasingu, zbywca nadal będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów wartości wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne. Będzie mógł również rozliczyć odpisy aktualizujące wartość wierzytelności od tej części, która będzie zaliczona do jego przychodów należnych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 września 2020 r. (II FSK 1286/18).

Spółka prowadzi działalność finansową w zakresie zawierania umów leasingowych. W celu uzyskania wsparcia finansowego, spółka zamierza przeprowadzić transakcję sekurytyzacyjną w odniesieniu do wierzytelności z umów leasingu. W skład wierzytelności wchodzić będą roszczenia o zapłatę rat leasingowych. Transakcją będą objęte wierzytelności niewymagalne, a na dzień stanowiący datę graniczą poprzedzającą przeprowadzenie transakcji nie będą istniały przesłanki do uznania tych wierzytelności za zagrożone nieściągalnością.

Przelew wierzytelności na spółkę specjalnego przeznaczenia (SPV) nie będzie skutkował zmianą po stronie finansującego. Strona odwołała się do art. 17k ust. 2 ustawy o CIT, który stanowi, że po przeniesieniu wierzytelności leasingowych na osobę trzecią, opłaty ponoszone przez korzystającego na rzecz osoby trzeciej stanowią przychód finansująceg…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus we Wrocławiu i Wałbrzychu. Mimo niedzieli znów sporo zakażonych [25.10.2020]
Następny artykułKoronawirus wykryty u kolejnych 312 osób w Lubuskiem, zmarła mieszkanka Gorzowa