Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad uregulowaniem kwestii pracy w wysokich temperaturach. Decyzja ta jest odpowiedzią na rosnące obawy związane z wpływem zmian klimatycznych na warunki pracy w Polsce.
Obecnie w polskim prawie istnieją jedynie regulacje dotyczące minimalnej temperatury, zależnej od rodzaju wykonywanej pracy. Pracodawca musi też zapewnić swoim pracownikom wodę, jeżeli pracują oni na zewnątrz, a temperatura przekracza 25 stopni. Brak jasnych przepisów dotyczących upałów staje się coraz bardziej problematyczny, szczególnie, że za oknem nierzadko obserwujemy upały przekraczające 35 stopni.
Minister Dziemianowicz-Bąk zleciła prace przygotowawcze mające na celu uregulowanie pracy w wysokich temperaturach oraz zapewnienie lepszej ochrony pracowników przed upałami. Ministerstwo podkreśla, że jasne przepisy w tej kwestii będą korzystne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, którzy często mają wątpliwości co do możliwości zwalniania pracowników lub skracania godzin pracy w upalne dni.
Prace nad nowymi regulacjami będą opierać się na badaniach prowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy na lata 2023-2025. Dodatkowo, Rada Ochrony Pracy zaleciła uwzględnienie zmian klimatu w środowisku pracy w przyszłych pracach legislacyjnych.
Eksperci zwracają uwagę na złożoność problemu, podkreślając, że trudno jest wyznaczyć uniwersalną maksymalną temperaturę ze względu na różnice w warunkach zewnętrznych (np. przepływ powietrza, wilgotność) oraz fizyczne uwarunkowania pracowników. Ministerstwo najwyraźniej chce po prostu wprowadzić graniczną wartość temperatury, po przekroczeniu której praca nie będzie już możliwa. Choć Unia Europejska nie ma obecnie wspólnych regulacji w tym zakresie, Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) wezwała Komisję Europejską do wprowadzenia przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy na terenie całej UE.
Warto przypomnieć, że obecny Kodeks pracy zawiera ogólne przepisy zobowiązujące pracodawców do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co może obejmować skrócenie czasu pracy lub wprowadzenie dodatkowych przerw w upalne dni. Jednak brak konkretnych wytycznych dotyczących maksymalnych temperatur pozostawia wiele miejsca na interpretację. Inicjatywa Ministerstwa Pracy spotyka się jednak z pozytywnym odbiorem ze strony związków zawodowych i ekspertów BHP, którzy od dawna apelowali o uregulowanie tej kwestii.
Prace nad nowymi regulacjami są dopiero w fazie początkowej, ale ich wynik może mieć znaczący wpływ na warunki pracy milionów Polaków, szczególnie w kontekście postępujących zmian klimatycznych.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS