Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich otrzyma pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Będą one mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.
Instrument I: Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia będą wydatki, które dana gmina poniosła na inwestycje w latach 2016-2020. Dofinansowanie z programu wyniesie 40% średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.
Instrument II: Gminy będą mogły ubiegać się również o dopłaty z tytułu utraconych w I kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości. Chodzi o zwolnienia z tej daniny: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich i infrastruktury turystycznej (kolejki linowe, wyciągi). W przypadku tego instrumentu dofinansowanie dla jednej gminy wyniesie 80% utraconych przez nią dochodów.
Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:
- szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
- placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
- parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
- skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
- infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.
W czwartek (25.03.2021) wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił informacje o rozstrzygnięciu naboru. Kwoty jakie otrzymały gminy powiatu myślenickiego przedstawił natomiast w mediach społecznościowych poseł ziemi myślenickiej Władysław Kurowski.
III edycja Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych rozstrzygnięta! Oto kwoty, które trafią do poszczególnych gmin naszego powiatu!To kolejne dobre informacje dla naszego regionu! Działamy wszyscy, wspólnie dla dobra mieszkańców. Swoje podziękowania kieruję w stronę rządu Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity. Cieszę się, że mogłem pomóc w zdobyciu tych środków dla naszych samorządów– pisze poseł Kurowski
Miasto i Gmina Myślenice 8 000 000,00 zł– Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej i komunalnej na terenie Miasta i Gminy Myślenice. Kompleksowa budowa i przebudowa boisk wielofunkcyjnych, budowa ścieżekrowerowych, pumptracku i skate parku.
Gmina i Miasto Dobczyce 8 000 000,00 zł– Modernizacja głównej ulicy na terenie miasta Dobczyce, łączącej drogę powiatową, i DW z Rynkiem.
Gmina Lubień 1 586 000,00 zł- Projekt infrastruktury turystycznej: parkingi, miejsca postojowe,punkty widokowe, zadaszone miejsca odpoczynkowe posłużą turystom odwiedzającym nasz Beskid.
Gmina Pcim 1 421 575,00 zł– Stworzenie ścieżki upowszechniającej turystykę wraz z punktami wypoczynkowymi oraz informacyjnymi.
Gmina Raciechowice 1 077 190,00 zł– Zostaną zaprojektowane i wybudowane dwa parkingi: w Poznachowicach Górnych i Krzesławicach wraz z zakupem terenu stóp Diabelskiego Kamienia i kompleksu pustelni znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Wybudowana zostanie wieża widokowa wraz z infrastrukturą turystyczną do odpoczynku na górze Grodzisko w miejscowości Poznachowice Górne oraz oznakowanie parku kulturowego.
Gmina Sułkowice 2 342 435,43 zł– Utworzenie przystanków turystycznych przy istniejących atrakcjach turystycznych wraz ich z oznakowaniem, przebudowa placu i parku w Rynku w Sułkowicach, rozbudowa placu rekreacyjno-turystycznego przy ul. Dolnej w Rudniku, rozbudowa terenu rekreacyjno-turystycznego przy zalewie poprzez zakup terenu oraz modernizacja infrastruktury drogowe
Gmina Tokarnia 1 297 387,12 zł– Wykonanie elementów infrastruktury: ścieżka rowerowa, pumptrack, elementy siłowni zewnętrznej, parkingi dla samochodów osobowych, elementy małej architektury.
Gmina Wiśniowa 2 995 075,00 zł– Rozbudowa infr. turyst. w Gm. Wiśniowa: m.in. budowa wiatyturystycznej, budowa sieci wod.-kan.
Wsparciem zostały objęte gminy, które spełniały jedno z poniższych kryteriów:
- w całości leżą w obrębie następujących makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, ObniżenieOrawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste;
- przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
- leżą w obrębie mezoregionów: Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, w obrębie których znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
- przecinają się z granicą wyżej wymienionych makroregionów, ale w ich obrębie nie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
- przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 km od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;
- nie znajdują się w obrębie wymienionych makroregionów, ale w całości lub prawie w całości otoczone są przez gminy górskie, wyodrębnione na podstawie powyższych kryteriów, czyli gminy miejskie: Świdnica i Dzierżoniów oraz gmina wiejska Besko.
Gmina Siepraw, jako jedyna gmina z powiatu myślenickiego nie zakwalifikowała się jako tak zwana „gmina górska”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS