A A+ A++

Data dodania: 2017-09-04 (08:44) Ciekawostki inwestycyjne

Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.

Legendarny inwestor, filantrop, prezes Berkshire Hathaway – Warren Buffett. Zmysł do interesów miał od urodzenia. Najpierw pracował jako roznosiciel gazet, by zarobione pieniądze zainwestować w kupno działki, którą z kolei wydzierżawił. Mając zaledwie 11 lat, kupił akcje spółki Cities Service Preferred. Dziś jest na 2 miejscu listy najbogatszych ludzi świata według Forbesa, a jego firma Berkshire Hathaway kontroluje m.in. American Express, Coca – Colę, The Washington Post Company, Gillette. Posiada majątek wyceniony na 75,6 mld dolarów.


SOURCE:WIKIMEDIA

Znany jest z ogromnej ambicji, wystawnego życia i pogoni za młodością – Larry Ellison. Został oddany na wychowanie. Porzucił studia, aby przenieść się z Chicago do Kalifornii. Pierwszą firmę, która zajmowała się tworzeniem oprogramowania do komputerowych baz danych, założył w 1977 roku. Dwa lata później została ona przemianowana na Oracle – firmę giganta informatycznego. Larry Ellison zajmuje 7 miejsce na liście najbogatszych ludzi świata według Forbsa z majątkiem wycenionym na 52,2 mld dolarów.

Szef popularnej sieci kawiarni Starbucks – Howard Schultz – spełnił swój amerykański sen w iście spektakularnym stylu. Wychował się w socjalnym osiedlu dla ubogich. Schultz uczelnię skończył dzięki sportowemu stypendium i jako jedyny z całego osiedla mógł pochwalić się skończonymi studiami. Po przejęciu sklepu o nazwie Starbucks, Schultz rozwinął sieć do ponad 16 tys. kawiarni na całym świecie z zaledwie 60 punktów, a swój majątek pomnożył do wartości prawie 3 mld dolarów, co plasuje go na liście Forbesa na miejscu 660. Howard Schultz pozostał jednak skromny, nadal mówi o sobie jako o zwykłym człowieku z Brooklynu.

Leonardo del Vecchio określany królem okularów nie miał łatwego życia. Wychowany w sierocińcu, dziś jest w posiadaniu majątku o wartości prawie 18 mld dolarów i zajmuje 50 miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Pracował w fabryce produkującej obudowy na części samochodowe oraz oprawki do okularów. Luxotticę założył w 1961 roku. Obecnie firma zatrudnia 65 tys. pracowników i posiada ponad 7 tys. sklepów z okularami. Do firmy Del Vecchia należą amerykańskie sieci Sunglass Hut i LensCrafters oraz takie marki jak Ray-Ban czy Oakley. Jego motto to: „praca jest najważniejsza”.

Niewiarygodną wydaje się historia życia Sheldona Adelsona, znajdującego się na 20 pozycji najbogatszych ludzi świata. Zaczynał od sprzedawania gazet, potem cukierków. Dziś jest prezesem największej sieci kasyn w Las Vegas, mieście królującego pokera, gdzie organizowane są co roku liczne mistrzostwa pokerowe, mieście zabawy, pieniędzy, marzeń i właśnie takie największe marzenie Sheldona Adelsona się spełniło, bo kiedyś spał na podłodze, a dziś może spać nawet z złotym łóżku, w końcu może pochwalić się majątkiem opiewającym na 30,4 mld dolarów.


SOURCE:WIKIMEDIA

Jego droga do bogactwa jest już legendą. Ucieka z Chin do Hongkongu podczas wojny chińsko – japońskiej. W wieku 12 lat musi opuścić szkołę, aby podjąć się pracy. W wieku 14 lat zakłada swoją własną firmę produkującą plastikowe zabawki i przedmioty codziennego użytku, a później plastikowe kwiaty. Mowa o najbogatszym mieszkańcu Hongkongu – Li Ka-shing – prezesie CK Hutchison Holdings, firmie która zatrudnia ponad 310 000 ludzi różnych narodowości. Miliarder poświęcił wiele lat na zagraniczną ekspansję swojej firmy i obecnie Hutchison zarządza siecią 10 tys. sklepów na całym świecie, dostarcza również usługi telekomunikacyjne do ponad 60 mln klientów w Europie, południowo-wschodniej Azji, Hongkongu i Australii.

Nie byłoby tego artykułu bez wyszukania informacji w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej świata – Google – które powstało z inicjatywy dwóch studentów, Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Wspólnie stworzyli wyszukiwarkę BackRub. W czasie analizy powiązań między stronami internetowymi Larry i Siergiej odkryli nowe, znacznie wydajniejsze algorytmy przeszukiwania. Początkowo BackRub testowany był w domu Larry’ego na jego prywatnych komputerach, później z rozwiązania korzystał już cały kampus. W 1997 BackRub przemianowano na Google. Serwery umieszczono w garażu, a oddani w całości pracy nad wyszukiwarką Page i Brin zarobili pierwsze 100 000 dolarów. Dziś mają: Page 40,7 mld dolarów, a Brin 39,8 mld dolarów i zajmują na liście Forbsa odpowiednio miesca 12 i 13 miejsce.

Źródło: Ciekawostki inwestycyjne

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ

Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers

Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne

O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX

Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.

Wembley, godzina 21.00

2016-06-21 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Nawet bez głosowania w sprawie Breksitu, i tak dzień zapowiada się bardzo ciekawie. Przed południem zostanie opublikowany indeks instytutu ZEW, czyli wskaźnik nastrojów panujących wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Po południu szef EBC, Mario Draghi, będzie mówił w Parlamencie Europejskim o polityce pieniężnej.

Cameron, mistrz thrillerów

2016-06-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Brytyjczycy zgotowali rynkom całkiem udany thriller. Jego autorem jest oczywiście David Cameron, który sam wymyślił scenariusz. Na razie nie wiadomo, czy przejdzie do historii jako polityk, który wyprowadził Wielką Brytanię z UE, ale na pewno zapisze się w dziejach Imperium (nad którym nigdy nie zachodzi słońce) jako genialne dziecko Alfreda Hitchcocka.

Amerykański koniec tygodnia

2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Koniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.

Chiny i USA: oni zaczną Nowy Rok

2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Dziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga – indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.

Kto przekona Fischera?

2015-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Inwestorzy będę mieli pełne ręce roboty tuż przed weekendem. Pracowitą końcówkę tygodnia zafundowała rynkom Ameryka: o 14.30 pojawi się hit dnia, czyli wskaźnik zatrudnienia w sektorze pozarolniczym we wrześniu – non-farm payrolls (NFP). Inwestorzy czekali na niego już od września, czyli od ostatniego posiedzenia Fed.

Dolar wskazuje słabeuszy

2015-07-31 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank

Trwający od trzech dni rajd dolara sugeruje powrót dominującej tendencji na rynku walutowym. Amerykańską walutę wspiera nie tylko perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed, ale także inne czynniki, jak choćby przecieki dotyczące odroczenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy udziału w programie …

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarczma zajezdna
Następny artykułZnaczący awans w Elle i Elle Decoration Polska