A A+ A++

Jak pokazują kolejne badania, mikroplastiki są wszędzie i bez problemu przełamują kolejne bariery naszego organizmu. Niestety w parze z naszą wiedzą o ich powszechnej obecności nie idzie znajomość wpływu na zdrowie, chociaż nowe badanie rzuca na tę kwestię nowe światło.

Mikroplastiki wchłonięte przez płód zostają w nim po urodzeniu
/123RF/PICSEL

Pomimo ostrzeżeń dotyczących zanieczyszczenia środowiska i jego wpływu na zdrowie, wciąż nie wykazujemy większych chęci porzucania naszego uzależnienia od plastiku. Jest on głęboko zakorzeniony w prawie każdej części współczesnego życia, a na całym świecie produkujemy obecnie ponad 450 milionów ton tego materiału rocznie. Prace nad sposobami recyklingu plastiku i utrzymaniem go z dala od naszych organizmów trwają, ale naukowcy mają wątpliwości, czy kiedykolwiek całkowicie pozbędziemy się sztucznego tworzywa, bo “jest zbyt ważny dla współczesnego życia”.

Czym skorupka za młodu…

Dotychczasowe eksperymenty zespołu badawczego tego ośrodka akademickiego odkryły ślady plastiku w płucach, sercach, wątrobie, nerkach i mózgach nowonarodzonych myszy. Niedawno udowodniono też, że mikro- i nanoplastiki (MNP), mniejsze niż ziarenka piasku, mogą przenikać do łożyska, a najnowsze badania wykazują, że te drobne fragmenty mogą być przekazywane z matki do nienarodzonego potomstwa, gdzie utrzymują się nawet po narodzinach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Budda” usłyszał zarzuty. Prokuratura ujawniła szczegóły
Następny artykułPublikujemy aktualne oferty pracy dla bezrobotnych Powiatowego Urzędu Pracy w Zambrowie (15 października 2024 r.).