A A+ A++
  • Jasne określenie, w jaki sposób organ władzy interpretuje obowiązujące przepisy, świadczy o transparentności i odbiera argumenty wskazujące na nieczyste intencje prokuratury.
  • Kwestia zostałaby przedyskutowana w Sejmie, byłby czas na konfrontację argumentów za i przeciw, a także zwrócenie się do organów Rady Europy o zajęcie stanowiska.
  • Debata nie toczyłaby się w atmosferze afery, potęgowanej przez krótki czas na rozpoznanie wniosku aresztowego; więcej czasu na konfrontację poglądów, rozciągniętą na co najmniej na kilkanaście dni, uspokoiłoby sytuację.
  • W rezultacie dyskusji sama prokuratura otrzymałaby więcej danych pozwalających określić, jaka powinna być taktyka postępowania, w tym czy i kiedy zatrzymywać posła.
  • Decyzja Sejmu uchylająca immunitet w oparciu o tak skonstruowany wniosek potwierdzałaby zgodę na uchylenie wszelkich barier immunitetowych, tak jak rozumiała je prokuratura; byłby to dodatkowy argument w sporze, poparty autorytetem władzy ustawodawczej.

Jakie są cele immunitetu?

Teraz trwa spór prawny o przesłanki immunitetowe związane z rolą członka zgromadzenia Rady Europy. W kontekście odpowiedzialności karnej istotne wydają się trzy spostrzeżenia. Po pierwsze, immunitet to wyjątek od zasady ponoszenia odpowiedzialności karnej. Chroni daną osobę przed postawieniem zarzutów, aresztem, a także przypisaniem winy. Nie powinien być więc interpretowany rozszerzająco.

Po drugie, przesłanki immunitetowe dotyczące członków zgromadzenia Rady Europy wskazują na szczególne okoliczności (trwanie sesji, podróż na sesję i z sesji) oraz łączniki pomiędzy działaniami Rady a ochroną nietykalności posła (zapewnianie niezależnego wykonywania mandatu itp.). Nie da się więc przyjmować z, że sam fakt bycia członkiem zgromadzenia ochrania zawsze i wszędzie. W pozostałym zakresie ochrona immunitetowa przekazana jest do kompetencji państwa członkowskiego, a polski Sejm uchylił posłowi immunitet krajowy.

Po trzecie, przy wykładni przepisu istotny jest jego cel. Poszukiwanie celu danej regulacji to jedno z zadań interpretatora (wykładnia funkcjonalna). Czy immunitet ma chronić przed zatrzymaniem i aresztowaniem osoby podejrzanej o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w związku z wyrządzaniem szkody w majątku publicznym w Polsce? Nie ma to oczywiście nic wspólnego z wykonywaniem mandatu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Odpowiedź musi być więc przecząca.

Kwestia tymczasowego aresztowania. W razie wątpliwości na korzyść wolności

Gdy problem prawny jawi się jako wyjątkowo zawiły, sąd powinien kierować się starorzymską zasadą: w razie wątpliwości na korzyść wolności. Żeby pozbaw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzokujące sceny i pożary w brytyjskim mieście
Następny artykułLotnisko w Szymanach jeszcze ważniejsze. Władze portu lotniczego liczą na inwestycje