A A+ A++
Chodzi o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 października 2020 r. (w sprawie C-335/19). Kluczowa jest data jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (2020/C 423/10), czyli 7 grudnia. Od niej liczymy terminy m.in. na wznowienie zakończonych już postępowań podatkowych i sądowych w sporach z fiskusem o ulgę na złe długi.
Przypomnijmy, że według TSUE takie zdarzenia, jak wyrejestrowanie, upadłość, restrukturyzacja dłużnika czy nawet jego likwidacja nie przeszkadzają w odzyskaniu VAT przez wierzyciela, który nie otrzymał zapłaty.
Wyrok TSUE oznacza, że VAT mogą odzyskać:
  • wierzyciele będący czynnymi podatnikami VAT, których dłużnicy utracili status podatnika VAT czynnego, zostali zlikwidowani lub objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym, a nawet już nie istnieją,
  • wierzyciele, którzy utracili już status czynnego podatnika VAT, ale nie skorzystali z ulgi na złe długi, gdy byli podatnikami, bo im tego prawa odmówiono ze względu na status dłużnika.

Komu upływa termin

To, co muszą zrobić teraz wierzyciele, zależy od odpowiedzi na pytanie, czy występowali już wcześniej (jeszcze przed wyrokiem TSUE) o ulgę na złe długi i na jakim etapie zakończyły się ich starania.
Podatnicy, którzy występowali już wcześniej (przed wyrokiem TSUE) o ulgę na złe długi, ale otrzymali negatywną decyzję organu podatkowego, która się uprawomocniła, muszą wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania. Termin na t … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁamanie covidowych obostrzeń: Potrójny problem z podwójnym karaniem
Następny artykułOrszak Trzech Króli w Dąbrowie Białostockiej