Wrzesień 1939 r. zajmuje szczególne miejsce w pamięci zbiorowej Polaków. W tym roku mijają 83 lata od agresji Niemiec i ZSRR na Rzeczpospolitą. W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody rocznicy tych tragicznych w skutkach wydarzeń.
Zdjęcia z obchodów 83. rocznicy agresji Niemiec i ZSRR na Polskę obejrzysz w FOTOGALERII
Tegoroczne obchody 83. rocznicy agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i Bohaterów Września 1939 r. w kościele oo. Franciszkanów. Liturgię odprawił o. Artur Zajchowski. W świątyni przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera, kapelana Wojska Polskiego, absolwenta jasielskiego Gimnazjum, aresztowanego przez NKWD we Lwowie, a następnie zamordowanego przez sowieckich oprawców w 1940 r. Jego nazwisko widnieje na tak zwanej „ukraińskiej liście katyńskiej”.
Po mszy św. uczestnicy obchodów udali się pod budynek Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel pamięci oraz złożono kwiaty pod Dębem Pamięci mjr. Antoniego Mulińskiego, zamordowanego przez NKWD w Charkowie w kwietniu 1940 r.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Adam Pawluś. – Te wrześniowe dni skłaniają nas do pewnej refleksji. W tych rocznicowych dniach musimy pamiętać o przeszłości. Wydarzenia sprzed osiemdziesięciu trzech lat były tragiczne, zmieniając losy Polski i świata. Miejsce naszego spotkania jest szczególne. Spotykamy się w szkole noszącej imię Bohaterów Września – mówił. Starosta przywołał pamięć o tych wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność z hitlerowskim i sowieckim okupantem. Nawiązał również do bieżących wydarzeń politycznych w Europie. – Minęły już osiemdziesiąt trzy lata od tragicznych wydarzeń z września 1939 r. Oddech wojennej bestii wciąż jednak jest blisko nas. Tym razem płonie Ukraina, zaatakowana w lutym przez Rosję. Ktoś może powiedzieć, że to starcie Dawida z Goliatem. Tym razem Dawid nie jest osamotniony, bo stoimy za nim my, cały świat zachodni. Putin swoim haniebnym atakiem poruszył sumienia wielu milionów ludzi na całym świecie. My też nie pozostajemy obojętni. Droga młodzieży, ofiara patriotów jest testamentem, który zobowiązuje nas do dbałości o historię i pamięć o tym, co się wydarzyło – przekonywał.
Obchody rocznicy agresji hitlerowskiej zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SZT w Jaśle.
MD
Napisany dnia: 16.09.2022, 16:37
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS