A A+ A++

Sprawy urzędowe czy konieczność zgłoszenie reklamacji nie zawsze zmieniają się w najlepsze doświadczenia. Każdy chciałby, aby proces ten był sprawny i możliwie najprzyjemniejszy. Kluczem do sukcesu będzie poprawnie wypełniony wniosek.

Formalności związane z pojazdami

Formalności związanych z pojazdami jest wiele i spotykamy się z nimi za każdym razem, gdy wykonamy krok w kierunku zmian w tytule własności do danego auta. Taką czynnością może być sprzedaż czy kupno samochodu, ale także jego całkowita utylizacja. Niezależnie jednak od powodu, mamy obowiązek udać się do odpowiedniego urzędu, aby zgłosić ową zmianę. Warto pamiętać, że w zależności od miesiąca zamieszkania udamy się do:

  • Starostwa Powiatowego (powiat);
  • Urzędu Miasta (miasto na prawach powiatu);
  • Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (Miasto Stołeczne Warszawa).

Warto wiedzieć, że nie ma jednej ustalonej formy wniosków o zbycie czy kupno pojazdu i możemy je napisać ręcznie. Jednak skorzystanie z gotowego wzoru okazuje się znacznie prostsze, a co najważniejsze przyjemniejsze. Jeżeli nie wiesz, gdzie ich szukać, odwiedź stronę: https://wnioskionline.pl/.

Udając się urzędu w sprawie samochodu, nie można zapomnieć o odpowiednich dokumentach. Potrzebny nam będzie nie tylko wypełniony ręcznie wniosek, ale również dowód tożsamości. Natomiast w przypadku rejestracji pojazdu będzie to dodatkowo:

  • zaświadczenie o ważności badania technicznego;
  • dowód własności auta – umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT;
  • zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

W sytuacji, gdy chcemy wyrejestrować pojazd, nie możemy zapomnieć o dowodzie jego sprzedaży za granicę lub złomowania czy skasowania go.

Formalności a najem mieszkania

Kolejne istotne formalności, które mogą stanąć nam na drodze, to te związane z najmem mieszkania. Niezależnie, czy to my jesteśmy lokatorem, czy też właścicielem, zawsze obowiązują nas pewne dokumenty. Na samym początku pojawia się umowa najmu mieszkania, którą trzeba sporządzić lub też sprawdzić i podpisać. To ona będzie wiązała obie strony do określonych praw i obowiązków. Wraz z tym dokumentem, należy przygotować protokół zdawczo-odbiorczy, który pozwoli na ochronę interesów zarówno właściciela, jak i przyszłego lokatora. Jest to pewnego rodzaje spis informacji technicznych oraz pełnego wyposażenia mieszkania na dzień podpisania umowy. Takim sposobem unikamy wątpliwości dotyczących winowajcy drobnych lub większych usterek. Ponadto w sprawny sposób możemy porównać stan liczników i dokładnie ustalić konieczne do uregulowania opłaty za media.

Inną kwestią jest wypowiedzenie umowy najmu, co również powinniśmy zrobić, korzystając z dostępnych wzorów. Dzięki temu uwzględnimy wszelkie niezbędne informacje, które moglibyśmy z nieuwagi pominąć. Warto wiedzieć, że umowę najmu ma prawo wypowiedzieć każda ze stron, więc niezależnie od naszej sytuacji, może nam się taka wiedza przydać. Nie zapominajmy o podpisach obu stron na wszystkich dokumentach powiązanych z wynajmem mieszkania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz mniej Polaków szczepi się przeciwko grypie
Następny artykułДружба виявилася дуже важливою для здоров'я жінок