A A+ A++

Rząd w statystykach dotyczących liczby wykonanych szczepień podaje też informacje o niepożądanych odczynach poszczepiennych, tzw. NOP. To „zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki” – brzmi oficjalna definicja.

W raporcie z 4 lutego opublikowanym w serwisie www.gov.pl/web/szczepimysie takich niepożądanych przypadków odnotowano w całym kraju 1249 na 1 556 604 wykonanych szczepień. Pojawiające się objawy w większości były łagodne i przemijające, ale były także zgony. 2 lutego – dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 – zmarł mieszkaniec powiatu lublinieckiego. “Przyczyna śmierci: pęknięcie tętniaka aorty wstępującej” – napisano w rządowym raporcie.

To trzeci przypadek zgonu w województwie śląskim, który nastąpił w czasie po przebytym szczepieniu. 29 stycznia, dziewięć dni po podaniu szczepionki, zmarła 90-letnia kobieta z Mysłowic. “Biegunka, wymioty, obrzęk płuc” – można przeczytać. Natomiast 1 lutego zmarł mieszkaniec Siemianowic Śląskich. „Zgon najprawdopodobniej z przyczyn sercowych. Rodzina odmówiła zgody na proponowaną sekcję zwłok. Pacjent nie był hospitalizowany” – odnotowano w raporcie.

Ile szczepień w Częstochowie i regionie?

Według danych Ministerstwa Zdrowia w województwie śląskim do piątku, 5 lutego zaszczepiono 174 092 mieszkańców. Drugą dawkę otrzymały 44 694 osoby.

W Częstochowie wykonano 9462 szczepienia. Drugą dawkę przyjęły 2853 osoby. Każdego dnia w mieście szczepi się średnio 619 osób.

W powiecie częstochowskim zaszczepiono 1879 osób, a średnia dzienna to 180 szczepionek.

W powiecie kłobuckim dziennie szczepi się średnio 157 osób, do tej pory szczepionkę otrzymało 2717 mieszkańców, a drugą dawkę 788.

W powiecie lublinieckim średnia dzienna szczepień to 98 osób. Łącznie zaszczepiono tu 2362 mieszkańców.

W powiecie myszkowskim dziennie szczepione są 163 osoby. Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało do tej pory 2834 mieszkańców.

Są szczepionki dla nauczycieli

W poniedziałek, 8 lutego rozpoczną się zapisy w ramach Narodowego Programu Szczepień dla nauczycieli. W pierwszej kolejności możliwość przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 będą mieć nauczycielki i nauczyciele przedszkolni oraz klas I-III szkół podstawowych, którzy pracują w trybie stacjonarnym.

Zainteresowani powinni zgłaszać się do dyrektorów swoich placówek. Pierwsze szczepienia mają się odbyć w piątek, 12 lutego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKompromitacja Borrella w Moskwie
Następny artykułOrdo Iuris chwali się sukcesem: Nergal oskarżony. Nadepnął na wizerunek Matki Boskiej