Wiadomość o odkryciu średniowiecznych ścian w jednym z mieszkań komunalnych na Starym Mieście była sensacją, bo po powstaniu warszawskim tutejsze kamienice leżały w gruzach. Rodzina, która tu zamieszka, będzie miała w pokoju XVI-wieczny fryz.
– Jest on jedyną z niewielu zachowanych części kamienicy prawie doszczętnie zniszczonej podczas powstania warszawskiego – zaznacza stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Kierowane przez niego biuro poinformowało właśnie o zakończeniu remontu mieszkania połączonego z konserwacją średniowiecznego gzymsu.
Kamienice dla kanoników na Starym Mieście. W jednej ocalał średniowieczny fryz
Ulica Kanonia to w istocie trójkątny placyk na tyłach archikatedry św. Jana. Powstał w miejscu parafialnego cmentarza istniejącego jeszcze w latach 70. XVIII w. Kamienice przy ul. Kanonia 10/12/14 wzniesiono pomiędzy cmentarzem a murem obronnym Starego Miasta od strony Wisły. Przeznaczone były na mieszkania kanoników po przeniesieniu kapituły z Czerska do Warszawy w 1406 r. Pierwotnie były drewniane, dopiero w końcu XV w. zaczęły je zastępować murowane. W czasie powstania warszawskiego kamienice te uległy niemal całkowitemu zniszczeniu, podobnie jak 90 proc. zabudowy Starówki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS