A A+ A++

Niespełna 1,5 km od Rynku Głównego Starego Miasta we Wrocławiu, przy ul. Kolejowej, powstanie osiedle na ponad 450 mieszkań. Architekci z pracowni B2Studio zadbali, aby mieszkania były ergonomiczne i ustawne, tak aby zaspokajały potrzeby przyszłych najemców. Już w 3 kwartale tego roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Autor: housemarket.pl 06 kwietnia 2020 10:40

Wśród 469 mieszkań największą część stanowią lokale dwu- i trzypokojowe (90 proc.). Metraż lokali dwupokojowych wynosi od 35,4-54,1 m.kw., a trzypokojowych – od 53,3 – 78,2 m.kw. Architekci zastosowali efektywne i elastyczne rozwiązania funkcjonalne, które dają możliwość aranżacji pomieszczeń i dostosowywania ich rozkładu do zmieniających się w czasie potrzeb rodzin. Na osiedlu przewidziano ponad 500 miejsc parkingowych z czego blisko 450 znajduje się w garażach podziemnych.

W parterach trzech budynków zlokalizowano cztery lokale usługowe oraz przedszkole.
W miejscu, w którym powstanie osiedle w przeszłości znajdowała się fabryka wagonów, swego czasu największa w Europie. Jej historia sięga pierwszej połowy XIX wieku. Na terenie planowanej inwestycji nadal znajdują się pozostałości zabytkowej zabudowy m.in. hala produkcyjna czy budynek administracyjny. Architekci postanowili zaprojektować osiedle korespondujące z historyczną tkanką, a ślady przeszłości wkomponować w nowopowstające osiedle.

– Harmonijne wpisanie w kontekst przestrzenny i kulturowy, zapewnienie rozwiązań maksymalnie komfortowych dla mieszkańców, zastosowanie unikatowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, które zagwarantują identyfikację mieszkańców z miejscem zamieszkania i stworzą otoczenie dla szczęśliwego życia – to idee, które przyświecają nam podczas projektowania osiedla we Wrocławiu – mówi prezes pracowni B2Studio Józef Białasik.

Osiedle będzie się składało z ośmiu budynków 7- i 5-kondygnacyjnych. Forma budynków nawiązuje do dawnego otoczenia. Budynki w poziomie zostały podzielone na część dolną, ceramiczną, ciemną – nawiązującą materiałem wykończeniowym i wysokością do zabytkowych budynków na działce i na część górną, jasną.

– Staraliśmy się wytworzyć pewien typ zabudowy i układ urbanistyczny, który stanie się rozpoznawalny dla tego konkretnego miejsca. Jednak przede wszystkim projekt musiał być „kompletny”, czyli oprócz funkcji mieszkalnej oferować także funkcje usługowe, komercyjne i kulturalne, a także łączyć swoją funkcjonalność z sąsiedztwem – tłumaczy Białasik.

Projektanci zagospodarowali teren pozbawiając go wszelkich barier architektonicznych, tak by osiedle było przyjazne także dla osób niepełnosprawnych. Wejścia do budynków znajdują się w większości przypadków na poziomie terenu, a w wypadku różnicy poziomów przewidziano zewnętrzne pochylnie. Wszystkie budynki wyposażono w windy, które zapewnią osobom niepełnosprawnym dostęp do wszystkich poziomów użytkowych budynków.

Obecnie projektanci dopracowują projekt budowalny dla inwestycji i już niebawem rozpoczną prace nad projektem wykonawczym. Wówczas możliwe będzie wnioskowanie o wydanie pozwolenia na budowę. Planowany termin rozpoczęcia budowy to I kwartał 2021 roku.

Wrocławska inwestycja powstanie w ramach inwestycyjnej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje PFR Nieruchomości. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaport. Uruchomiono pomoc finansową dla przedsiębiorców
Następny artykułOstatniej doby policjanci skontrolowali 114 tys. osób poddanych kwarantannie. Nie wszyscy stosowali się do zaleceń