Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyznał podczas sobotniej konwencji partii, że „nie wszystko” wyszło, jeśli chodzi o realizację programu Mieszkanie Plus. Według niego, satysfakcjonujący byłby wynik 350 tys. nowych mieszkań, podczas gdy oddano tylko 18 tysięcy.
CZYTAJ TAKŻE:
— RELACJA. Konwencja PiS. Jarosław Kaczyński: Żaden rząd nie uczynił tyle dla Polski, co my! Naprzód! Do zwycięstwa!
— NASZ WYWIAD. Szewczak o Mieszkaniu Plus: „Nasz rząd stawia na budowę tanich mieszkań, a nie na nabijanie kabzy deweloperom”
— Rusza ofensywa polityczna PiS! Prezes Kaczyński: „Ogłaszam mobilizację Zjednoczonej Prawicy!”; „To nie jest hasło, to jest objazd kraju”
Program mieszkaniowy
Lider Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że rząd PiS „pobił rekord”, jeśli chodzi o politykę mieszkaniową.
235 tysięcy mieszkań w 2021 roku to jest najlepszy wynik od 1979 roku
— powiedział Kaczyński, zastrzegając, że pod koniec ery Edwarda Gierka mieszkań co prawda było więcej, bo około 300 tysięcy, ale były to „inne mieszkania, z inną klasą i inną powierzchnią”.
„Nie wszystko wyszło”
Przyznał zarazem, że w kwestii budowy mieszkań „nie wszystko wyszło”.
Z Mieszkania Plus tylko 18 tysięcy wybudowanych i 24 tysięcy w budowie, czyli łącznie 42 tysiące mieszkań, a powinno być dużo, dużo więcej. Moglibyśmy być zadowoleni z sytuacji, gdyby tych mieszkań oddawano półtora razy więcej, czyli około 350 tysięcy, a bardzo zadowoleni, gdyby ich oddawano dwa razy więcej, bo jeżeli spojrzeć na historię krajów, które były wtedy dużo biedniejsze niż dzisiejsza Polska, bo to jeszcze chodzi o lata 60. i takie państwa jak Hiszpania czy Grecja, to musielibyśmy uznać, że dopiero te 470 tysięcy pozwoliłoby nam wyrównać te bliskie sobie wtedy greckie i hiszpańskie wyniki
— stwierdził prezes PiS.
Dodał, że Polskę stać na to, ale to – jak zaznaczył – „jeszcze przed nami”.
Potrzebne są korekty, aby było więcej miejsc na nowe inwestycje
Potrzebne są korekty w polityce mieszkaniowej, aby było więcej nowych miejsc, gdzie będą budowane mieszkania; trzeba też wzmocnić działania wspierające w tym obszarze sektor samorządowy – mówił rzecznik rządu Piotr Müller po sobotniej konwencji PiS.
Oceniając w rozmowie z dziennikarzami znaczenie konwencji Prawa i Sprawiedliwości, rzecznik rządu zwrócił uwagę, że przede wszystkim było to „podsumowanie kilku lat rządów Zjednoczonej Prawicy od 2015 roku” oraz wyzwań, przed którymi stanął rząd „w trudnych czasach, które dotyczą chociażby epidemii Covid-19, a teraz trudnego czasu związanego z atakiem Rosji na teren Ukrainy”.
Jak dodał, konwencja dotyczyła także największego, aktualnego wyzwania, czyli walki z inflacją”.
I tutaj też będziemy działania pewne podejmować
— podkreślił.
Wskazał też na poruszone podczas wydarzenia „rzeczy, które się nie udały, chociażby w kwestii budowy mieszkań”.
Tutaj pewnej korekty trzeba dokonać, aby w tym zakresie było więcej nowych miejsc, gdzie będą budowane mieszkania
— zaznaczył.
Jak dodał, „choć sam efekt, w postaci nowych wybudowanych mieszkań jest duży w sektorze komercyjnym, to też trzeba wesprzeć działania w sektorze samorządowym”.
I to też robimy, aczkolwiek tutaj te działania trzeba wzmocnić
— powiedział.
Dopytywany, jakie tematy zdominują serię spotkań z wyborcami w kraju, na które od soboty wyruszają politycy PiS, Müller w pierwszej kolejności zwrócił uwagę na „kwestie związane z bezpieczeństwem, tym szeroko rozumianym, geopolitycznym”.
To jest coś, co – niestety – też spędza sen z powiek wielu Polakom, bo to realne zagrożenie, które widzimy na terenie Ukrainy też wpływa na nastroje w Polsce
— dodał.
Rzecznik rządu wskazał ponadto na problemy związane z inflacją, bezpieczeństwem energetycznym, bezpieczeństwem dotyczącym ogrzewania zimą oraz bezpieczeństwem gazowym.
Te wszystkie aspekty są bardzo istotne i w tej chwili ważne dla Polaków. Widzimy to na spotkaniach. Kwestia, chociażby węgla, jest też często poruszana w mniejszych miastach i szukamy rozwiązań w tym obszarze
— zaznaczył Müller.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS