Trwa budowa osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Codziennie montowanych jest około 20 ścian.
W niespełna sześć miesięcy od uruchomienia budowy przy ul. Okólnej w Toruniu finalizowany jest montaż kolejnych budynków. Zgodnie z założeniami, do końca marca na terenie powstającego osiedla będą stały cztery z ośmiu realizowanych bloków. W dwóch trwają już prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań. Inwestycja, której generalnym wykonawcą jest firma Pekabex, powstaje w całości z prefabrykatów.
Budowa osiedla powstającego w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego wystartowała jesienią 2020 roku. Od tamtej pory prace przebiegają w szybkim tempie. Zgodnie z projektem – przygotowanym przez pracownię S.A.M.I Architekci – osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw. Zakładanym terminem zakończenia prac budowlanych jest maj 2022 roku.
Prace na budowie rozpoczęliśmy w październiku ubiegłego roku. Od tamtej pory udało nam się zrealizować i postawić pełną konstrukcję dwóch budynków, na których trwają już prace związane z wykończeniem lokali. Zakończyliśmy wykonywanie posadzek, ścian murowanych. Obecnie wykonujemy gładzie i układamy płytki w łazienkach i kuchniach. Wykonaliśmy w pełni izolację dachu, a więc oba obiekty, które zostały oddane w styczniu są już szczelne. Trwa montaż kolejnych budynków, planujemy, że do końca tego miesiąca powinniśmy je zakończyć i w dalszej części prowadzić prace związane z wykończeniem ich. Sprawna ekipa monterska montuje około 20 ścian dziennie co przekłada się na tempo realizowania kondygnacji w jeden tydzień – zaznacza Jakub Czamański, kierownik budowy Pekabex BET S.A.
Dzięki zastosowaniu „Systemu Pekabex – Budynki Mieszkalne” w technologii nowoczesnej prefabrykacji prace budowlane w Toruniu mogły odbywać się przez całą zimę. Umożliwia to system polegający na wytwarzaniu trójwarstwowych ścian z elewacją, izolacją i stolarką w fabrycznych halach, a następnie transportowaniu gotowych elementów na plac budowy.
Cały proces przebiega w następujących etapach – najpierw produkujemy warstwę elewacyjną, potem zakładana jest izolacja, łączniki i na koniec warstwa nośna. Elektryka – peszle i gniazdka są wstawiane już na etapie produkcji ściany, dzięki czemu na budowie nie jest potrzebne kucie, wiercenie czy szpachlowanie. Dalej – element jest transportowany do malarni, gdzie wstawiamy okna, parapety i wykańczamy warstwę elewacyjną za pomocą farb, tynków czy matryc – podkreśla Christophe Carion, członek zarządu Pekabex Pref S.A.
Wytwarzanie elementów budynków mieszkalnych w warunkach fabrycznych zapewnia dużą precyzję i wysoką jakość dostarczanych na budowę modułów. Zastosowanie prefabrykacji to także dodatkowe metry kwadratowe dla przyszłych najemców toruńskiego osiedla.
Te elementy, które są dostarczane na budowę i później montowane, powstają w zakładzie w kontrolowanych warunkach. Niezwykle duże znaczenie ma to, że mieszkania są wykonane, w stosunku do technologii tradycyjnej, w dużo wyższej jakości. Ponadto, dzięki temu, że elementy prefabrykowane stanowią cieńsze przegrody w stosunku do metod tradycyjnych, na tej samej powierzchni możemy zaproponować większy PUM. Mieszkania, które mają 50 metrów mogą być większe o nawet te 3,5 metra – przekonuje Przemysław Borek, prezes zarządu Pekabex BET S.A.
Inwestycja przy ul. Okólnej powstaje we współpracy z samorządem, który to zadanie powierzył Toruńskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego. W porozumieniu z miejską spółką odbędzie się nabór przyszłych najemców mieszkań. W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy i będzie składała się z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby nie posiadające tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.
Więcej informacji na informacji na stronach:
www.nieruchomosci.pfr.pl
www.troun.mdr.pl
www.mplus.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS